Technologiczne trendy na rok 2019

Mamy nowy rok, a co za tym idzie, czeka nas dwanaście miesięcy wypełnionych prezentacjami nowości na rynku okołotechnologicznym. Trendy na rok 2019 zapowiadają się nad wyraz ciekawie.

Trendy na rok 2019

O nadchodzących nowościach związanych ze smartfonami przeczytacie we wpisie mojego redakcyjnego kolegi Bartosza. Ja przygotowałem bardziej ogólny materiał, w którym znajdziecie informacje o ficzerach, które zawitają do świata technologi w najbliższych miesiącach.

Trendy na rok 2019

Część trendów, o których wspomnę, rozwijała się już w ubiegłych latach, jednak dopiero teraz prace nad ich wdrożeniem nabierają tępa. Jedną z najistotniejszych w moim mniemaniu kwestii jest rozwój dostępności sieci 5G. LTE wbrew pozorom nie zapewnia już wystarczającej przepustowości zapewniającej pełną mobilność niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Realne i najlepsze wyniki 4G w Polsce na rok 2018 wynosiły 23,39 Mbps w przypadku pobierania i 9,58 w przypadku wysyłania. Średni ping wynosił 44 ms. Przyznacie chyba, że mamy prawo wymagać od operatorów nieco wyższych prędkości? Te zapewni sieć 5G.

Asystenci głosowi w Polsce

Jako że żyjemy w Polsce, opisuję wyłącznie technologiczne trendy 2019 dotyczące naszego kraju. Uściślając — skupiam się na ficzerach, z których najzwyczajniej w świecie będziemy mogli korzystać. Jednym z nich będzie Asystent Google, który przemówi w naszym języku prawdopodobnie 15 stycznia. Właśnie na tę datę gigant z Mountain View zaplanował polską konferencję skupioną na możliwościach asystenta. Czy do gry na naszym “podwórku” dołączy również Apple z asystentką Siri? Szczerze wątpię i chciałbym się mylić.

Sztuczna inteligencja w służbie użytkownika

Si to nie tylko analiza ogromnych ilości danych związanych z milionami użytkowników. To również technologia zaszyta w niektórych z naszych smartfonów. Widać to szczególnie po aparatach weń wbudowanych. Android oraz iOS wykorzystują rozwiązanie do udoskonalenia fotografii mobilnej. Ta w roku 2019 może wejść na wyższy poziom. Nie można w nieskończoność ulepszać hardware’u, gdyż ten podlega ograniczeniom wymiarowym/fizycznym. Co innego oprogramowanie, tutaj można naprawdę zaszaleć.

Smartfony w 2019 roku – co nas czeka?

Autonomiczne pojazdy

Elektryczne pojazdy są jednym z najważniejszych sukcesów ostatnich lat. Liczba aut hybrydowych oraz tych zasilanych wyłącznie energią elektryczną rośnie w zadowalającym tempie. To wymusza szukanie nowych rozwiązań takich jak pojazdy autonomiczne, które poruszają się już po wielu ulicach Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę tempo wdrażania rzeczonej gałęzi przemysłu, śmiem twierdzić, że technologiczne trendy na rok 2019 będą skupione na systemach autonomicznych. Nie spodziewałbym się masowej produkcji samo-prowadzących samochodów, jednak rozpoczęcie testów na polskich ulicach jest naturalnie możliwe.

Dajcie znać w komentarzach pod wpisem lub na Facebooku, jakie są wasze typu na technologiczne trendy na rok 2019.

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...