droneBCI

Tego jeszcze nie widziałeś. Oto dron sterowany myślami

Urządzenia sterowane siłą woli przestały być właśnie domeną filmów science-fiction, a przynajmniej częściowo.

droneBCI

Interfejs BCI (brain-computer interface) pozwala na komunikację między urządzeniami zewnętrznymi, a mózgiem. Innymi słowy, dzięki zastosowaniu technologii pojawiła się możliwość sterowania niektórymi przedmiotami za pomocą myśli, a dokładniej, fal mózgowych. Pierwszą osobą, która zarejestrowała elektroencefalografem aktywność fal mózgowych był Hans Berger, a miało to miejsce w 1924 roku. Od tamtego czasu technologia zrobiła ogromny krok naprzód.

Z dobrodziejstw BCI niestety nie mogą jeszcze korzystać wszyscy, którzy tego potrzebują. To droga zabawka, ale w przyszłości ułatwi życie wielu niepełnosprawnym, którzy dziś nie mogą nic zrobić bez czyjejś pomocy. Z interfejsu korzystał nawet dr Stephen Hawking, gdzie specjalnie skonstruowana maszyna pozwalała na odczytywanie ruchu gałek ocznych, a następnie transformowania ich na słowa. Podobne rozwiązanie zaprezentowała kilka lat temu firma IntendiX, gdzie za pomocą fal mózgowych można było wybierać litery alfabetu wyświetlone na ekranie.

http://www.youtube.com/watch?v=C0s3w-wqcI8

Widać więc, że sterowanie falami mózgowymi jest jeszcze w powijakach i zanim na dobre zagości w codziennym życiu, minie jeszcze trochę czasu. Nie przeszkadza to jednak w ciągłym udoskonalaniu technologii. Tym razem spróbowano to zrobić za pomocą… dronów. W Uniwersytecie na Florydzie odbyły się właśnie pierwsze wyścigi dronów sterowanych za pomocą myśli. I choć brzmi to jak fantastyka, wszystko jest prawdziwe.

Studenci zostali podłączeni do elektroencefalografu, którego zadaniem było mierzenie impulsów mózgowych. Te następnie przesyłane były do specjalnego programu, który zamieniał je na komendy wydawane dronowi. Uczestnicy zawodów musieli wpatrywać się w specjalnie przygotowany obrazek, a ich skupienie generowało w mózgu odpowiednie „polecenia”. I choć całość wyglądała jak dobra zabawa, to w przyszłości tego typu eksperymenty mogą doprowadzić do przełomu. Sprawić, że sterowanie myślami stanie się rzeczywistością dostępną dla każdego i miejmy nadzieję, za niewygórowane pieniądze.

Źródło: Techinsider
Fot: jw.

 

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...