You are here
Tegoroczny iPhone bez 3D Touch, czyli Haptic Touch ewoluuje artykuły News 

Tegoroczny iPhone bez 3D Touch, czyli Haptic Touch ewoluuje

Wygląda na to, że powoli musimy się żegnać z 3D Touch, a przynajmniej na to wskazują najnowsze doniesienia związane z łańcuchem dostaw Apple. Dotychczas stosowana metoda zostanie zastąpiona przez Haptic Touch znane z iPhone’a XR.

fot. Pxhere
Apple

To nie pierwszy raz, kiedy w sieci mówi się o tym, że Sadownicy odejdą od technologii 3D Touch. Co ważne, niemal każde źródło twierdzi jednogłośnie, że zamiast wspomnianej funkcji, w nowych iPhone’ach na rok 2019 zostanie wykorzystane Haptic Touch.

Haptic Touch zastąpi 3D Touch

Informacje pochodzące ze wspomnianego wcześniej łańcucha dostaw Apple można uznać za więcej niż wiarygodne. Jeśli dodamy do tego liczne wcześniejsze doniesienia, możemy potraktować rezygnacje z 3D Touch jako pewnik. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego Apple miałoby decydować się na ten, jakby nie patrzeć dość agresywny krok wstecz?

Żeby to zrozumieć, trzeba określić, czym jest 3D Touch. Otóż to funkcja pozwalająca określać siłę nacisku. To właśnie jej rozpoznanie umożliwia wywoływanie konkretnych akcji przez system zaimplementowany na smartfonie. Nacisk jest mierzony w sposób stopniowy, ale jednocześnie płynny, co widać np. podczas wywoływania konkretnych akcji. Niemniej, technologia wymaga odpowiedniego hardware’u. 

Haptic Touch stanowi pewnego rodzaju substytut imitujący 3D Touch. Ekran „wydaje się” reagować na nacisk, odpowiadając wibracją. Niestety, reakcje nie występują w każdym miejscu systemu, jak to miało miejsce w stosowanej przed iPhonem XR technologii. Możliwe, że wraz z premierą tegorocznych iPhone’ów HT zyska możliwości także w pozostałych elementach iOS, na co, prawdę mówiąc, liczę.

Wszystkiego dowiemy się podczas premiery nowych smartfonów Apple, która odbędzie się już na jesieni. iPhone’y z 3D Touch oraz Haptic Touch znajdziecie na Vipelektrogadzet.

Źródło: MacRumors

Related posts

Leave a Comment