Test ADATA HC660 2TB — przenośny dysk smukły niczym smartfon
Z racji wykonywanej pracy oraz przesadnego dbania o backup danych, bardzo często korzystam z zewnętrznych dysków o sporej pojemności. Przeważnie są to konstrukcje SSD, dlatego też obawiałem się, jak odbiorę pracę dysku ADATA HC660 HDD. Nieco uprzedzony postanowiłem zmierzyć się ze sprzętem podczas kilkutygodniowego okresu testowego.
Dyski, takie jak tytułowy model firmy ADATA świetnie sprawdzają się jako przenośny magazyn danych. Osobiście wykorzystuję je do wykonywania jednej z kilku kopii zapasowych moich danych z programów oraz usług. Backupy Cloudowe są moim pierwszym wyborem, ale uważam, że ufanie tylko jednemu rozwiązaniu, byłoby lekkomyślne.
Niestety, lecz trzymanie plików na pamięciach SSD może być kosztowne. Modele o wyższej pojemności są zwyczajnie drogie. Z ekonomicznego punktu widzenia dyski HDD wydają się atrakcyjniejsze. Cena nie musi być jednak jedyną ich zaletą.
ADATA HC660 — konstrukcja
Jestem estetą i przywiązuję wagę do stylistyki otaczających mnie przedmiotów. Obcowanie z nieatrakcyjnym sprzętem bywa dla mnie męczarnią. Jeśli podobnie, jak ja cenicie przyjemny dla oka design, ADATA HC660 z pewnością was nie zawiedzie.
Testowany dysk zamknięto w plastikowo-metalowej obudowie o ciekawej bryle. Podoba mi się to, że mimo nieszczególnie ostrożnego obchodzenia się ze sprzętem, nie uległ on jakimkolwiek zarysowaniom. Na dolnej części frontowej ściany dysku, tuż pod logo producenta, znajduje się dioda. Urządzenie informuje za jej pomocą o stanie pracy oraz bezczynności. Niebieskie światło idealnie wpisuje się w stylistykę szarego egzemplarza.
Szczególną uwagę zwróciłem za to na smukłość obudowy dysku. Okazuje się, że 2,5-calowy dysk zewnętrzny ADATA HC660 to sprzęt o grubości zaledwie 9,6 mm, czyli niewiele większej niż kilkuletnie smartfony. Brawo ADATA.
Użytkowanie
Urządzenie łączy się z komputerem za pośrednictwem interfejsu USB 3.1, który, jak łatwo się domyślić może pochwalić się kompatybilnością wsteczna. ADATA HC660 idealnie współpracuje z maszynami pracującymi pod kontrolą systemów Windows. Nieco gorzej wypada w zestawieniu z komputerami Apple. W przypadku MacBooka konieczne było sformatowanie dysku do odpowiedniego standardu. Jako że miałem “przy sobie” PC, sprawa przeszła gładko. W sytuacji braku dostępu do innego komputera, musem byłoby wykorzystanie narzędzi (aplikacji) zewnętrznych. Oczywiście pod warunkiem, że chcecie na dysku zapisywać dane, a nie tylko je odczytywać. To drobnostka, często spotykana, ale warto mieć ją na uwadze.
Sam dysk pracuje naprawdę cicho. Jego “obecność” podczas pracy była przeze mnie niemal niezauważalna. To zdecydowany plus, podobnie jak bezproblemowe kopiowanie plików. Testowy egzemplarz nie zgłosił żadnych problemów podczas kilkukrotnego formatowania oraz wielokrotnego przerzucania plików, większych i mniejszych. Moje subiektywne odczucie jest oczywiście pozytywne.
ADATA HC660 zapisuje dane ze średnią prędkością 128,9 MB/s, odczytuje zaś z prędkością 129 MB/s. Wynik jest więcej niż przyzwoity, zwłaszcza że HC660 2 TB kosztuje zaledwie 350 PLN.
Specyfikacja techniczna
- Pojemność 1 TB
- Kolor tytanowy
- Wymiary 120 x 76 x 9,6 mm
- Waga 124 gramy
- Metalowo-plastikowa konstrukcja
- USB 3.1 (kompatybilność wsteczna z USB 2.0)
- Zgodność z Windows, macOS oraz Linx
- Temperatura robocza 5°C ( 41°F ) do 50°C ( 121°F )
- Napięcie DC 5V / 900 mA
- Akcesoria kabel USB 3.1, instrukcja
Podsumowanie
ADATA HC660 nie oferuje dodatkowych ficzerów, dzięki czemu udało się zachować rozsądną cenę 350 złotych za model o pojemności 2 TB. Jeśli wasz budżet jest ograniczony i nie potrzebujecie pamięci SSD — z wyboru produktu firmy ADATA będziecie po prostu zadowoleni.
Zalety
- Smukła obudowa
- Odporny na zarysowania konstrukcja
- Niewielkie rozmiary
- Niska waga
- Sensowna cena
Wady
- Problemowa konfiguracja z macOS
- Prędkości mogą okazać się dla niektórych użytkowników niewystarczające