You are here
Mamy potwierdzenie: Tryb Ciemny w iOS 13 oszczędza baterię artykuły News 

Mamy potwierdzenie: Tryb Ciemny w iOS 13 oszczędza baterię

Czy Tryb Ciemny w iOS 13 naprawdę oszczędza baterię iPhone’a? Deklaracje i odczucia użytkowników to jedno, a testy drugie. Okazuje się jednak, że wpływ Dark Mode na akumulator smartfona jest realny i co ważne — zauważalny. Eksperyment przeprowadzony przez PhoneBuff potwierdził różnicę na poziomie 30 proc.

iOS 13
fot. Apple

Ekrany OLED działają w nieco inny sposób od standardowych LCD lub ich ulepszonej wersji IPS. W przypadku np. AMOLED-ów barwa czarna nie jest tak naprawdę wyświetlana na ekranie urządzenia. To może oznaczać wymierną korzyść w postaci dłuższego czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu akumulatora. Poprawka, nie „może oznaczać”, a oznacza. Udowodniła to ekipa PhoneBuff.

Tryb Ciemny w iOS 13 pozwala na 30% oszczędność baterii

Jedną z nowości dostępnych w iOS 13 jest Tryb Ciemny. Funkcja powoduje zmianę kolorystyki interfejsu na ciemniejszą, miejscami wręcz czarną. Warto jednocześnie zaznaczyć, że mechanizm nie opiera się na zwykłej inwersji kolorów, a na bardziej złożonym rozwiązaniu. Wszystkie kolory dostępne w interfejsie są podmieniane tak, aby lepiej komponowały się z Dark Mode. Wizualna strona rozwiązania nie jest jedyną jego zaletą.

Dzięki testom ukazanym na filmie możemy dowiedzieć się o tym, że Tryb Ciemny pozwala zachować w smartfonie iPhone (z ekranem OLED) 30 proc. energii więcej, niż w przypadku zwykłego jasnego trybu. W eksperymencie użyto tych samych iPhone’ów XS z jednakową liczbą aplikacji. Mało tego — w teście wykonano szereg takich samych czynności. Można więc uznać, że wynik jest miarodajny.

Niestety, dotyczy to wyłącznie iPhone’ów z ekranami OLED. Użytkownicy modeli z LCD, czyli iPhone’ów — 11, XR, 8, 8 Plus i wcześniejszych nie skorzystają z wyższego czasu pracy.

Źródło: PhoneBuff

Related posts

Leave a Comment