iPhone

Twój stary iPhone zwolnił? To wina baterii!

W sieci pojawiły się sygnały o tym, że starsze smartfony z logiem nadgryzionego jabłka na obudowie mogą być celowo spowalniane. Sprawa wygląda nieco kontrowersyjnie i, jako że iPhone jest dla wielu “centrum” umożliwiającym dostęp do przeróżnych usług, postanowiłem przyjrzeć się zagadnieniu. Cóż, informacje zdobyte między innymi w serwisie Reddit, nieco mnie zaskoczyły i nie jest to zaskoczenie przyjemne.

iPhone

Sprzęt Apple wygląda i działa świetnie, sadownicy dbają o wsparcie software’owe i hardware’owe — to wszystko prawda. Nie mniej, nie można firmy idealizować, gdyż mimo mojej ogromnej sympatii do marki, zdaję sobie sprawę z tego, że potrafi ona postępować nie do końca uczciwie. Niezależnie od pobudek, jakimi kieruje się koncern z Cupertino, pewnych rzeczy nie powinno się robić. Niestety, firma zdaje się tym nie przejmować, czego dowodzą ostatnie głosy iUżytkowników sprzętu, którzy skarżą się na spadki wydajności starszych (choć nie najstarszych) iPhone’ów.

Starszy iPhone zwolnił

W iPhone’owej sekcji serwisu Reddit zagościł wpis użytkownika smartfona Apple, który przy okazji wymiany baterii w iPhone 6s postanowił sprawdzić, czy operacja miała jakikolwiek wpływ na pracę urządzenia. Cóż, miała i to w stopniu, którego rzeczony jegomość się nie spodziewał. Wzrost wydajności po wymianie akumulatora był zauważalny “gołym okiem”, dlatego też autor wpisu zdecydował się na przeprowadzenie testów syntetycznych. Oto wyniki:

  • Urządzenie przed wymianą baterii uzyskało wynik 1466 w trybie single core oraz 2512 w trybie multi core
  • Średnie wyniki iPhone’ów 6s określa się na 2330 i 3984 punktów. Testowany egzemplarz wypadał wiec znacznie poniżej średniej
  • Po wymianie akumulatora na nowy, iPhone uzyskał wynik 2526 i 4456 punktów

Jak widać, pozbycie się starszego akumulatora i zastąpienie go nową konstrukcją pozwoliło na znaczny wzrost wydajności, co by nie mówić, nie najświeższego już urządzenia. Inni użytkownicy serwisu zaczęli potwierdzać zjawisko, dodając, że sprawa dotyczy również urządzeń iPhone 7. Zastanawiacie się pewnie, jakim cudem wymiana baterii mogła wpłynąć na ogólną kondycję smartfona w tak agresywny sposób? Wyjaśnijmy więc…

iPhone zwolnił przez Apple

Pamiętacie doniesienia użytkowników, którzy skarżyli się na wyłączające się na mrozie iPhone’y 6 oraz 6s? Przypadków, w których smartfon naładowany w ponad 20-procentach wyłączał się, nie były jednostkowymi incydentami. To prawdziwa plaga, z którą Apple postanowiło poradzić sobie za pomocą łatki systemowej. Aktualizacja iOS do wersji 10.2.1 zawierała patch, który miał zminimalizować ryzyko wystąpienia rzeczonych objawów, co też okazało się metodą skuteczną. Użytkownicy przestali uskarżać się na wspomnianą niedogodność, ale nikt nie zastanowił się, jak Apple udało się efekt ten osiągnąć.

Tutaj dochodzimy do sprawy związanej z akumulatorami. Przed wydaniem aktualizacji, iPhone 6 oraz 6s nie radziły sobie z bateriami w sposób należyty, przez co urządzenia potrafiły wyłączyć się na mrozie. Apple miało więc dwa wyjścia — pierwsze oznaczało ogłoszenie darmowego programu wymiany komponentu, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Drugi wariant oznaczał software’owe rozwiązanie i właśnie na to zdecydowali się sadownicy. Metoda okazała się skuteczna, ale dziś wiemy już, że wiąże się ona z obniżeniem (celowym) wydajności urządzeń starszych lub pracujących z wyeksploatowanymi bateriami. Zjawisko można porównać do aktywacji trybu oszczędzania baterii dostępnego w menu urządzeń iPhone. Problem w tym, że sadownicy nie pytają użytkowników o zgodę. Nieładnie.

Źródło: Reddit

Foto: Pixabay

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....