AOC I2481FXH

Test monitora AOC I2481FXH

Przyszła pora na rozstanie z monitorem testowym AOC I2481FXH, który był ze mną wyjątkowo długo. Czas z nim spędzony pozwolił mi na wyrobienie sobie opinii o tytułowym kawałku elektroniki użytkowej, którą zamierzam się dzisiaj z wami podzielić. Poznajcie wady i zalety niedrogiego monitora o urzekającej konstrukcji.

AOC I2481FXH

Z pierwszymi wrażeniami z użytkowania AOC I2481FXH mogliście zapoznać się w osobnym wpisie. Dla potrzeb pełnego testu wspomnę tylko, że głównymi zaletami modelu były dla mnie wygląd zewnętrzny, smukłość, niewielkie ramki oraz przyciski fizyczne. Za wadę uznałem z kolei brak wbudowanych głośników, ubogi zestaw portów oraz nieobecność funkcji pivot. Były to oczywiście wrażenia “na ciepło”. Pora na “pełny test”, który oceni sprzęt pod kątem użyteczności dla typowego konsumenta. Nie znajdziecie tutaj skomplikowanych wykresów niezrozumiałych informacji będących wycinkiem specyfikacji.

Konstrukcja AOC I2481FXH

Urządzenie o wymiarach 541 x 403 x 150 mm i wadze trzech kilogramów zostało wyposażone w 24-calowy (23,8) ekran IPS, ale do samego wyświetlacza wrócimy później. To, co zasługuje na uwagę to design, jaki zastosował producent w przypadku testowanego monitora. I2481FXH w mojej ocenie prezentuje się po prostu zjawiskowo. Oczywiście jak na tę półkę cenową. Przyjemny dla oka wygląd zawdzięczamy nie tylko niezwykle smukłej obudowie (8 mm) oraz minimalnym ramkom okalającym wyświetlacz. Nawet tylny panel monitora zasługuje na nagrodę miniaturowego dzieła sztuki. Nie, nie przesadzam — to, co opisuję jest w 100-procentach zgodne z moimi odczuciami dotyczącymi sprzętu.

Podstawka

Co prawda podstawka jest częścią konstrukcji AOC I2481FXH, jednak zdecydowałem się poświęcić jej osobny akapit. Uważam, że jest to uzasadnione. Nietypowy pałąk na którym “trzyma się” monitor stanowi jednolitą bryłę cechującą się nietypowym kształtem. Mnie wygląd tegoż elementu najzwyczajniej w świecie przypadł do gustu. Zauroczyło mnie również to, że podstawka zapewnia świetną stabilność konstrukcji, dzięki czemu, chcąc ją przesunąć, musimy użyć nieco więcej, niż zakładaliśmy, siły.

Jedynym minusem jest tutaj niewielki kąt odchylenia i brak obrócenia monitora. Zapomnijcie więc o pełnej swobodzie w ustawieniu monitora na biurku oraz o możliwości korzystania z funkcji pivot. Niedogodność tę rekompensuje mi obecność fizycznych przycisków nawigacyjnych, które zapewniają przyjemną współpracę z urządzeniem, a które widuję coraz rzadziej.

Ekran

Na początek garść danych. Z powyższego wiecie już, że AOC I2481FXH został wyposażony w niemal 24-calowy ekran, teraz dodam, że jest to AH-IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 p. Obawiałem się nieco rozdzielczości, ale zapewniam — trzeba naprawdę postarać się o to, aby dostrzec pojedyncze piksele. W codziennym użytkowaniu 1080 p sprawdzało się po prostu dobrze. Jako że mamy tutaj do czynienia z iPS-em, ekran cechują wszystkie jego zalety, czyli świetne kąty widzenia oraz odwzorowanie barw bliskie rzeczywistości. Z monitorem pracuję po 10–12 godzin dziennie i jest to minimum, gdyż do “pracy” dochodzi jeszcze rozrywka i niekiedy konsumpcja multimediów. Biorąc to pod uwagę, dbam o możliwie najbardziej wygodne dla mnie cechy, wśród których znalazł się właśnie IPS, który cenię za komfort pracy. Skoro o komforcie mowa, nie mogę nie wspomnieć o tym, że AOC I2481FXH posiada matowy wyświetlacz (powłoka), dzięki któremu niestraszne nam refleksy świetlne i inne niesprzyjające korzystaniu z monitora czynniki.

AOC I2481FXH

Jasność na poziomie 250 cd/m2 jest jak najbardziej w porządku, ale gracze nie będą zachwyceni z odświeżania na poziomie 60 Hz. Mnie, wspomniane odświeżanie nie przeszkadzało, ale znam wielu zagorzałych gamerów, którzy nie mogliby tego faktu przełknąć.

Menu

W publikacji pierwszych wrażeń wspomniałem już o tym, że menu w monitorze AOC I2481FXH jest naprawdę rozbudowane i znajdę tam wszystkie interesujące mnie ustawienia. Dodatkowo mogę skorzystać z dołączonego do zestawu sprzedażowego oprogramowania i-Menu, dzięki któremu można zarządzać ekranem z poziomu komputera.

Wybrane elementy specyfikacji

 • Waga 3 kg
 • Wymiary 541 x 403 x 150 mm
 • Pobór prądu 23 W
 • 23,8-cala
 • AH-IPS
 • Rozdzielczość 1920 x 1080 p
 • Odświeżanie 60 Hz
 • Jasność 250 cd/m2
 • Matowa powłoka matrycy
 • D-Sub, 2xHDMI, Audio Jack 3,5mm.

Podsumowanie

AOC I2481FXH

W kwocie około 600 złotych, bo za tyle można dziś kupić rzeczoną konstrukcję próżno szukać modeli ciekawszych. AOC I2481FXH zachwyca ciekawą konstrukcją, bardzo wygodną, choć nieco ograniczoną podstawką oraz minimalnymi ramkami okalającymi wyświetlacz. Brakuje mi tutaj nieco większej liczby portów oraz funkcji pivot, ale w ogólnym rozrachunku sprzęt poleciłbym szerszemu gronu użytkowników domowych tudzież pracownikom biurowym. Dla graczy oraz grafików dedykowane są bardziej specjalistyczne urządzenia.

Plusy:

 • Wygląd zewnętrzny
 • Smukłość
 • Ramki
 • Przyciski fizyczne
 • Menu

Minusy:

 • Brak wbudowanych głośników
 • Ubogi zestaw portów
 • Brak funkcji pivot

Dodaj komentarz

560 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...