UbunciakSalamander750x300

Ubuntu 13.10 już dostępne.

Prace nad stabilną wersją Saucy Salamander, bo tak brzmi pełna nazwa nowej wersji systemu operacyjnego Ubuntu zostały ukończone. Co ciekawe, OS jest dostępny nie tylko dla posiadaczy komputerów. Canonical udostępnił wersje na Smartfony.

UbunciakSalamander750x300

Stabilne wersje systemu Ubuntu są udostępniane na dwa sposoby. Jednym z nich jest wersja LTS (long time support), dzięki której otrzymujemy pełne wsparcie Canonical na okres 5 lat. Druga wersja jest wydawana częściej, lecz nie otrzymamy takie wsparcia w postaci poprawek, aktualizacji itp. Co wcale nie znaczy, że nie warto zainteresować się drugą opcją. Jak wiadomo, zawsze będzie aktualniejszy od LTS, a co za tym idzie zobaczymy w nim nowe funkcje o wiele szybciej.

 Od dziś pod tym adresem dostępny jest system Ubuntu w wersji 13.10. Nie jest to wersja przełomowa, jak zapowiadany na przyszły rok 14.10 LTS, lecz znajdziemy tutaj kilka przydatnych rzeczy. Preinstalowane środowisko graficzne to dobrze znany z poprzednich wersji systemu Unity 7, w którym znajdziemy soczewki (Scopes), pozwalające przeglądać zasoby sieciowe. Jest to wygodne, lecz wątpię, aby większa grupa użytkowników zrezygnowała ze standardowego modelu wyszukiwania na rzecz soczewek.

To nie koniec nowości. Dużym zaskoczeniem jest zrezygnowanie z przeglądarki Firefox na rzecz Chrominium. Co prawda już wcześniej krążyły pogłoski o zmianie domyślnej przeglądarki, jednak nikt nie brał tego na poważnie.

Oczywiście, standardowo już nowa wersja systemu zyskała usprawnienia dotyczące wydajności oraz stabilności, więc jeśli nie jesteście przywiązani do Ubuntu XX.XX LTS zachęcamy was gorąco do pobrania najnowszego Ubuntu 13.10 Salamander.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...