euro 750x300 2

Uważaj na oszustów podszywających się pod RTV Euro AGD!

RTV Euro AGD rozdaje sprzęt całkowicie za darmo! Kolejny scam przelał się właśnie przez Facebooka.

euro 750x300 2

Najgłośniejszym i jednocześnie najgłupszym przykładem tego, jak ludzie potrafią nabierać się w sieci, był przykład z folią. Prawdopodobnie każdy, kto ma konto na Facebooku choć raz zobaczył wpis, który informował go, że dostanie coś za darmo. Brak folii na nowym iPhone’ie miał sprawić, że cała partia smartfonów był gotowa do rozdania. Nic nie trzeba było robić. No prawie nic, oprócz zalogowania się na jakiejś stronie.

Wydaje się więc, że za nową słuchawkę, czekało nas wyjątkowo mało do zrobienia. W końcu, co złego może się stać? Otóż całkiem sporo. Dajemy obcym ludziom swoje dane osobowe, a często także dostęp do kont z profili społecznościowych. Potem szło już z górki. Maile lądowały na listach rozsyłających spam, na tablicach pojawiały się wpisy, o których nie mieliśmy pojęcia, a poza tym z Facebookoweg konta rozsyłano zaproszenia do polubienia dziwnych stron. Sprawę dawało się odkręcić, o ile użytkowni w porę orientował się, że wdepnął w spore… Ilu z waszych znajomych dało się złapać na coś takiego?

euro 750x300 1

Powszechny dostęp do Internetu pokazał, że niestety wiele osób sobie z nim nie radzi. I nie mówimy tutaj tylko o starszych użytkownikach, którzy cały czas wierzą w to, że przez sieć nie da się nikogo oszukać, a wszyscy mówią prawdę. Tymczasem, trzeba założyć coś zupełnie innego – w sieci KAŻDY może cię oszukać drogi użytkowniku! Maile od nigeryjskiego księcia, który ma problem z wywiezieniem pieniędzy za granicę. Tak, na ten przekręt też ludzie się nabierali i co gorsze, cały czas się nabierają. W końcu za niewielki (relatywnie) przelew, możemy zyskać tysiące dolarów. Nic tylko brać!

Warto zapamiętać jedno – w sieci nie dostajemy rzeczy za darmo. Owszem, często pojawiają się prawdziwe konkursy, które oferują wygranie czegoś wartościowego. Tylko, że wtedy zazwyczaj organizuje je poważna firma, dostępny jest regulamin i nie ma potrzeby logowania się na dziwnych stronach. Patrząc na to, co zawitało na Facebooku, aż trudno uwierzyć, ilu jest wokół naiwniaków. Dlaczego?

Pojawiła się publiczna grupa o nazwie „RTV EURO AGD Rozdaje Ponad 20 tys. Sprzętów RTV i AGD”, do której być może zostaliście zaproszeni przez swoich znajomych. Co świadczy o tym, że grupa nie ma nic wspólnego z oficjalnym sklepem? Brak jakichkolwiek odnośników, ani do strony sprzedawcy, ani do jego profilu. W poście aż roi się od błędów i znajdziemy w nim link, który przekierowuje nas do spreparowanego formularza. Tam prosi się nas o zalogowanie za pomocą naszego Facebook’owego konta. Potem jest już tylko lepiej. Gdy już przejdziemy przez etap logowania (nie, nie róbcie tego), za „darmowy” sprzęt zapłacicie tylko poprzez wysłanie SMS’a. Ten kosztuje około 30 złotych. Jakby tego było mało, wasze wpisy pojawią się potem na grupie z informacją, że nowy komputer, PlayStation 4 czy telewizor jest już w domu.

Oficjalny profil RTV Euro AGD opublikował u siebie oświadczenie, że nie mają nic wspólnego z wyżej opisaną grupą, ale pewnie mało kto je przeczyta. Świadczyć może o tym to, że na grupie mamy już prawie 80 tysięcy członków, a na profilu firmy o 20 tysięcy mniej. Schemat działania oszustów jest banalny i żerujący na naiwności użytkowników. Podobnie jak z przypadku braku folii na iPhone’ach czy darmowych doładowaniach. Cały czas wierzymy, że ktoś nam da za darmo sprzęt o wartości 3 tysięcy złotych. Nie ma takich cudów.

Źródło: Facebook
Fot: jw.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...