Vibranium – z komiksów do rzeczywistości

Czy jest możliwe, żeby rozwiązania znane z kart komiksów znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Okazuje się, że tak. Jedna z firm postanowiła wyprodukować vibranium.

Wyobraźcie sobie bardzo wytrzymały metal o właściwościach, jakich jeszcze nie znacie. Metal ten jest dziesięciokrotnie mocniejszy niż stal, ale jednocześnie pięciokrotnie lżejszy od aluminium. Jeśli jesteście miłośnikami komiksów Marvela, albo chociaż mieliście styczność z filmami z tego uniwersum, powinna coś Wam mówić nazwa „vibranium”.

Vibranium produkowane jest w fikcyjnym kraju Wakanda, a z materiału stworzono m.in. tarczę Kapitana Ameryki i ramię Zimowego Żołnierza. Elementy stworzone z niego stały się również częściami stroju Czarnej Pantery.

Taki trwały metal postanowił wyprodukować Hyperloop Transportation Technologies, spędzając w ten sposób sen z powiek prawnikom Marvela. A wszystko rozchodzi się o nazwę. Metal postanowiono nazwać bowiem vibranium. Hyperloop wraz ze słowacką spółką c2i wymyślił kompozyt włókna węglowego, który będzie umieszczany w środku i na zewnątrz kabin pasażerskich.

W przeciwieństwie do fikcyjnego vibranium, to prawdziwe będzie miało wbudowane czujniki, które monitorują trwałość, temperaturę i integralność. Czujniki będą wysyłały do centrali zwrotnej informacje. Umożliwi to śledzenie, która kabina została uszkodzona w trakcie transportu.

Współpraca ze słowacką spółką jest możliwa, dzięki podpisaniu kontraktu z samorządem lokalnym. Dwie hiper pętle mają połączyć Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem. Są to małe odległości, dlatego posłużą one do przetestowania technologii nowego metalu i do sprawdzenia potencjału.

Można zastanawiać się, dlaczego zdecydowano się na nazwę vibranium, a nie na adamantium znane chociażby z tego, że to właśnie z tego metalu zbudowany jest szkielet i pazury Wolverine’a. Czyżby adamantium już się przejadło?

 

Źródło informacji: Engadget

Źródło grafiki: j.w. 

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...