You are here
Wiedźmin – model 2003 Gry 

Wiedźmin – model 2003

Pamiętacie rok 2003? Dziwny był to okres- amerykanie po raz drugi zaatakowali Irak twierdząc, że stoi on za zamachami terrorystycznymi, w Atenach podpisano traktat ostatecznie przyjmujący między innymi Polskę do Unii Europejskiej, Michael Schumacher po raz szósty wygrał F1, a w Polsce świętowaliśmy kolejne zwycięstwa Adama Małysza. Tego roku w naszym kraju zdarzyło się coś jeszcze, coś szczególnie ważnego dla graczy…

W maju 2003 roku ukazały się bowiem pierwsze screeny debiutanckiego przedsięwzięcia firmy CD Projekt umiejscowionego w świecie znanym z opowiadań Polskiego mistrza fantasy Andrzeja Sapkowskiego.

Początkowo projekt ten zakładał, że będzie to gra w której pokierujemy losami naszej postaci z rzutu izometrycznego, znanego z gier takich jak Diablo czy Baldur’s Gate. Decyzję taką pojęto z uwagi na fakt dobrej sprzedaży tytułów tego typu, więc poza kilkoma nowatorskimi pomysłami będzie zasadniczo ich klonem.

W ówczesnej koncepcji gracz miał wcielić się w nieznanego adepta bądź adeptkę nauk wiedźmińskich, a białowłosy Geralt z uwagi na swoje śmiercionośne umiejętności, prawdopodobnie był by jedynie kolejnym NPC napotykanym podczas naszej wędrówki przez świat nazwany prozaicznie Kontynentem.

Patrząc na te zdjęcia, można tylko podziękować właścicielom CD Projekt za to, że nie poszli tą oklepaną ścieżką. Prawdopodobnie gdyby gra ukazała się w przedstawionej formie nie uzyskała by światowego uznania i najpewniej skończyła jako dodatek do jakiegoś czasopisma komputerowego.

Na szczęście w 2007 ukazała się nam gra, która dzięki rozległemu, ciekawemu światu, oryginalnym i humorystycznym postaciom oraz autorskiemu systemowi walki podbiła serca fanów na całym globie. Autorzy, ku uciesze fanów rozwiązali „problem” niepokonanego Geralta, zabierając mu pamięć, a z nią wszystkie umiejętności, i dali graczom możliwość pokierowania losem tego wspaniałego bohatera. Dzięki tym rozwiązaniom jak i rezygnacji z rzutu izometrycznego uzyskaliśmy świetną grę do której większość z nas nadal ma ciepłe uczucia.

Źródło: Thewitcher.cz, Polygamia.pl

Related posts

Leave a Comment