Facebook

Wiesz, jak działa Facebook? Trzy czwarte użytkowników nie ma o tym pojęcia

Pew Research Center wzięło pod lupę wiedzę użytkowników Facebooka dotyczącą zasad działania serwisu. Okazało się, że 74 proc. userów nie ma pojęcia o tym, że Facebook kategoryzuje ich po zainteresowaniach, preferencjach oraz cechach. To niejedyne wnioski.

Facebook

Portal społecznościowy Zuckerberga jest dziś istną potęgą wpływającą na niemal każdą dziedzinę życia człowieka. Na palcach jednej ręki mogę policzyć znane mi osoby, które świadomie zrezygnowały z uczestnictwa w “zabawie”, za którą FB często uchodzi. Tym bardziej martwią mnie najnowsze wyniki badań Pew Research Center, z których wynika jasno, że miażdżąca większość użytkowników serwisu nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak ten działa. Uświadomienie, w przypadku osób badanych, spowodowało dyskomfort.

Jak działa Facebook?

Może się wydawać, że sposób działania FB nie jest dla nikogo tajemnicą. Oczywiście, nie jest, ale nie każdy zastanawia się nad monetyzacją usługi. Facebook nie jest działalnością charytatywną i jak każdy inny podmiot, musi na siebie zarabiać. Skoro nie pobiera od użytkowników serwisu zapłaty za korzystanie z usługi, musi to sobie rekompensować w nieco inny sposób. Oczywiście mówimy tutaj o gromadzeniu danych i profilowaniu użytkowników, które pozwala na skuteczniejszą sprzedaż reklam. Zabawne jest to, że 74 proc. z nich nie ma o tym pojęcia. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez wspomniany wcześniej instytut.

“Wielka czwórka”, czyli Google, Facebook, Apple i Amazon jako jeźdźcy apokalipsy

Badani użytkownicy po ujawnieniu im rodzaju danych gromadzonych przez FB wykazywali zaskoczenie. Co ciekawe, aż 59 proc. userów uznało profilowanie serwisu za zgodne z ich realnymi zainteresowaniami. Nieco ponad połowa użytkowników wyraźnie zaniepokoiła otrzymana informacja.

Czy wyniki testu Pew są dla was zaskakujące? Czy spodziewaliście się większej świadomości użytkowników serwisu Facebook? Dajcie znać w komentarzach pod wpisem.

Z Facebooka możecie korzystać między innymi na urządzeniach dostępnych na Vipelektrogadzet.

Źródło: Pew

Grafika: Pewinternet

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...