Windows 10 Technical Preview – pierwsze wrażenia

Wczoraj wieczorem Microsoft udostępnił chętnym testerom wersję poglądową systemu operacyjnego Windows 10. Specjalnie dla was pobrałem wspomniany build. Dziś podzielę się pierwszymi wrażeniami…

Bez tytułudsd

Właściwie są to wrażenia z kilku godzin obcowania z najnowszym, choć jeszcze nieukończonym dzieckiem Microsoftu. Dopiero po kilku tygodniach „zabawy”, kiedy już poznam go lepiej będę mógł powiedzieć coś więcej.

Pulpit

Pierwszym ekranem po zalogowaniu do systemu na moim All In One Lenovo był pulpit. Nie znajdziemy tutaj rewolucji, ale kilka małych szczegółów (poza menu start, o którym za chwilę) – te zdecydowanie wpływają na większy komfort pracy z komputerem.

dsdg4343

Lupa, czyli przycisk kierujący nas do wyszukiwarki, która tym razem korzysta również z danych z Bing – została umiejscowiona zaraz obok klawisza Windows.

Kolejnym punktem jest wielozadaniowość oraz wirtualne pulpity, czyli rozwiązania znane doskonale użytkownikom przeróżnych dystrybucji Linux’a. Przełączanie aktywnych aplikacji odbywa się w dość zjawiskowy sposób.

Skoro jesteśmy już przy aplikacjach – nie sposób pominąć sposobu ich uruchamiania. Aplety Modern UI wyświetlają się teraz identycznie jak pełne, desktopowe programy – w okienkach, które możemy w dowolny sposób układać na ekranie.

Menu Start

Zgodnie z tym, co pokazał Microsoft, w trybie pulpitu znajdziemy menu start. Te zostało gruntownie odświeżone i lepiej wpisuje się w stylistykę „kafelkową” niż poprzednik z Windows 7 (8-nie posiadała jako takiego menu start).

Po prawej stronie znajdziemy najważniejsze (według MS) skróty do programów, czy lokalizacji na dysku, przycisk All Apps (wszystkie aplikacje) oraz wyszukiwarkę. Lewa strona w całości została zagospodarowana przez typowe aktywne kafelki, znane z Windows 8.

Ja to kupuje

Bez tytułusdsf

 

Tak, wiem – spędziłem z systemem naprawdę mało czasu. Zdaję sobie sprawę z potencjalnych błędów czy ułomności tej wczesnorozwojowej wersji, lecz już dziś wiem, że w najbliższych dniach OS zagości na moim komputerze już nie tylko w izolowanym środowisku (VM).

Osobiście uważam, że 10-tka jest idealnym kompromisem pomiędzy „zaawansowanym” pulpitem a interfejsem kafelkowym. Z takiego Windowsa chcę korzystać.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...