FB Virus 750x300

Nowy „wirus” na Facebooku – czy łatwo paść jego ofiarą?

Na Facebooku pojawiło się nowe zagrożenie, którego celem może paść każdy. Oszustwo na pierwszy rzut oka wygląda na wiarygodną wiadomość, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się jak bronić się przed atakiem.

FB Virus 750x300

Sprawa zaczyna się niewinnie – otrzymujemy od znajomego wiadomość zawierającą link z załącznikiem do materiału wideo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w jego treści pojawia się nasze imię oraz miniaturka zdjęcia profilowego. Istnieje też drugi wariant, w którym zamiast wiadomości prywatnej „znajomy” publikuje na naszej tablicy wspomnianą treść.

Co, jeśli ulegniesz i klikniesz odnośnik?

Zasadniczo nie powinno stać się nic złego, pod warunkiem, że powstrzymacie się przed kontynuowaniem działań na stronie. Po wejściu w link przeniesie was do strony wzorowanej na YouTubie, a więc sprawiającej wrażenie wiarygodnej. Zaskoczenie wzbudzi dopiero konieczność zainstalowania dodatkowego rozszerzenia, które jest niezbędne do odtworzenia materiału. Cóż, jeśli zdecydujecie się je pobrać i uruchomić staniecie się częścią „wirusa”…

Mówiąc ściślej od teraz z waszego konta na Facebooku będą rozsyłane podobne wiadomości, które jak mniemam, finalnie spowodują inne zagrożenia, jak np. próba wyłudzenia SMS Premium, kosztujących po kilkanaście złotych.

Jak się bronić, jak się ratować?

FB Virus a

Jedyną metodą mogącą ustrzec nas przed „wirusem” jest uważne oko. Przed kliknięciem podejrzanego odnośnika warto zastanowić się, czy faktycznie prowadzi do materiałów do nas zaadresowanych.

Kliknąłem, stało się – co dalej? Jak sugerują użytkownicy problem rozwiązuje odinstalowanie feralnego rozszerzenia. To w teorii, gdyż w praktyce w systemie mogą pozostać po nim ślady.

Tak czy inaczej – zagrożenia tego typu są zmorą serwisów społecznościowych i o ile stali bywalcy FB wiedza jak sobie z nim radzić, tak osób niezaznajomione mogą wpakować się w tarapaty… ostrzeżcie znajomych!

Źródło: Zaufanastronatrzecia

 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6482 More posts in News category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...