You are here
Wirus zamiast aktualizacji do Windows 10 News 

Wirus zamiast aktualizacji do Windows 10

Na fali obecnego małego szaleństwa wokół Windows 10 próbują skorzystać wszyscy: firmy wpychające nam swoje pisane „specjalnie” pod „dziesiątkę” aplikacje, producenci sprzętu, a także… hackerzy wysyłający naiwnym użytkownikom sieci wirusy.

Jak podano do informacji publicznej, obecnie 18 mln ludzi korzysta z nowego systemu operacyjnego korporacji Billa Gatesa. Trudno powiedzieć czy to dużo, czy mało, bo premierę Windows 10 nie bardzo można porównywać z premierami poprzednich wersji (tudzież konkurencyjnych OS-ów mających najczęściej swoją specyficzną platformę), a to za sprawą innego sposobu dystrybucji – Microsoft bardzo wyraźnie postawił bowiem nie na to, by jak najwięcej na „dziesiątce” zarobić, ale by jak najszerzej ją upowszechnić, stąd darmowe aktualizacje dla posiadaczy wcześniejszych wersji, nader szerokie programy typu Windows Insider i inne podobne akcje.

Jednym z efektów tego była chęć rozłożenia w czasie umożliwienia poszczególnym użytkownikom pobrania niezbędnych plików instalacyjnych. W konsekwencji powstało wokół tego lekkie zamieszanie, na różnych forach niektórzy użytkownicy frustrują się czemu jeszcze nie nadeszła ich kolej, czy też zastanawiają się, czy w ogóle uzyskają swoje darmowe „okienka”. Wykorzystali to hackerzy, od mniej więcej kilkunastu godzin na różne skrzynki mailowe trafia wiadomość niby od Microsoftu, zawierająca w załączniku plik, który ma przyśpieszyć możliwość dokonania upragnionej aktualizacji. W rzeczywistości jest to wirus, który po otwarciu przejmuje komputer naiwnego użytkownika, szyfrując jego prywatne pliki i podając numer konta, na które musi przelać odpowiednią sumę w walucie Bitcoinowej, by móc odzyskać do niego dostęp. Nie jest i nie będzie to pewnie jedyna próba niecnego wykorzystania niecierpliwości ludzi chcących „przeskoczyć” na Windows 10, więc uważajcie, co otwieracie i nie dajcie się łatwo nabierać.

Źródło : Windows Central.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Related posts

Leave a Comment