You are here
Wsparcie dla Windows 10 do 2025 r. News 

Wsparcie dla Windows 10 do 2025 r.

Microsoft ogłosił właśnie, że zamierza wspierać najnowszą wersję swoich okienek przez ok. 10 lat od ich premiery, dostarczając aktualizacje w zakresie bezpieczeństwa i innego typu „łatki”.

Podana informacja nie jest żadnym zaskoczeniem (inaczej było w wypadku mało przyjemnych newsów o aplikacjach, które też wypłynęły kilka dni temu, pisaliśmy o tym tutaj), gdyż 10-letni cykl jest już standardem, który firma Billa Gatesa sama sobie wyznaczyła i co do którego można powiedzieć, że się sprawdza i rzeczywiście wygląda na optymalny okres „serwisu”. Warto przy tym jakkolwiek wejść w szczegóły, gdyż zostało tu wprowadzone znaczące rozróżnienie – na podstawowe wsparcie (w pewnym skrócie powiedzmy: ulepszenia systemu) możemy liczyć przez najbliższych 5 lat, czyli połowę tego okresu, późniejsze „łatki” będą już dotyczyły tylko uszczelniania systemu pod kątem bezpieczeństwa.

Oczywiście nie oznacza to, że z systemu nie będzie można już w ogóle korzystać za mniej więcej dekadę, zwyczajnie jego użytkownicy będą po prostu narażeni na nieco większe ryzyko niż inni. I dziś jest niemało osób korzystających przykładowo z Windows XP, choć od dłuższego czasu nie posiada on żadnego rodzaju wsparcia producenta. Wielu ludzi jest mocno przywiązanych do starszych systemów, z których funkcjonowania byli/są najbardziej zadowoleni i często takie osoby nie odczuwają potrzeby zmieniania czegoś, co się dobrze sprawdza. Przypuszczalnie najwięcej użytkowników z niby przestarzałych systemów ma szansę w niedalekiej przyszłości zgromadzić Windows 7, który jest ostatnią naprawdę dobrze zrobioną i przemyślaną wersją „okienek” przed „rewolucją”, którą próbował zaprowadzić (‘próbował’ jest tu słowem kluczowym…) Windows 8. „Siódemka” jest obecnie zdecydowanie najpopularniejszym systemem na wszelkiego typu kompach, całkowite wsparcie ze strony developera straci już 14 stycznia 2020 r., nie wiadomo jak wtedy będzie wyglądał rynek, ale coś mi mówi, że wciąż będzie się trzymała na nim bardzo silnie. Myślicie, że Windows 10 ma szansę przebić ją popularnością?

Źródło: Microsoft.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Related posts

Leave a Comment