You are here
Wyciek danych z LinkedIn i Tumblr News 

Wyciek danych z LinkedIn i Tumblr

Wczorajszy dzień trzeba nazwać dniem wycieku danych. Cyberprzestępcy włamali się do popularnego serwisu Tumblr, udało się również ustalić skutki ataku z 2012 roku na LinkedIn.

Wyciek danych z międzynarodowego serwisu społecznościowego, którego głównym zadaniem jest budowanie sieci zawodowo-biznesowych, należał do jednego z najbardziej spektakularnych w 2012 roku. Serwis potwierdził  wtedy wyciek danych, rozesłano do użytkowników wiadomość o incydencie, a każdy mógł sprawdzić czy jego hasło znajdowało się na liście. W Internecie pojawił się plik zawierający około 6,5 milionów haszy haseł, a ich źródło pochodzenia wskazywało na LinkedIn. Bazę tę można zakupić w darknecie za 5 bitcoinów. Jak się okazuje, zawiera ona nie tylko hasze, ale też inne informacje. W sieci Tor, a dokładnie w serwisie TheRealDeal, ktoś o nicku peace_of_mind podaje, że całość zawiera 167 milionów rekordów. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że baza jest kompletna i zawiera dane użytkowników LinkedIn. Większość z rekordów zawiera adresy e-mail członków międzynarodowej społeczności.

W dniu wczorajszym poinformowano o skutkach włamania z 2013 roku do innego serwisu społecznościowego, tym razem do Tumblr. Do sieci wyciekły dane, które zawierają dokładnie 73369246 wierszy, a każdy z nich to hasz hasła oraz adres e-mail. Jako źródło wycieku podano Dropbox, jednak analiza zawartości wskazuje na inne pochodzenie. Wśród wykradzionych danych znalazły się hasze i adresy osób, które pracowały w Tumblr, w tym jego założyciela, Davida Karpa. Na stronie Tumblr możemy znaleźć informację z 12 maja 2016 roku, o tym, że zespół serwisu dowiedział się, że niepowołana osoba uzyskała na początku 2013 roku dostęp do adresów e-mail i zakodowanych haseł użytkowników Tumblr. Tak szybko, jak zdali sobie o włamaniu sprawę, zespół zajmujący się bezpieczeństwem zajął się sprawą. Zdaniem zespołu serwisu atak nie miał na celu pozyskania dostępu do kont użytkowników, jednak zaleca się zmianę hasła.

Wszystkim, którzy korzystali z serwisów LinkedIn w 2012 roku oraz z Tumblr przed marcem 2013 roku zaleca się zmianę hasła wszędzie tam, gdzie używali go tego samego w innych miejscach w sieci.   

 

Źródło informacji: Zaufana Trzecia Strona, Tumblr

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

 

Related posts

Leave a Comment