Wycofanie wiadomości w Gmailu

Chyba każdemu zdarza się co jakiś czas już po wysłaniu jakiejś wiadomości zauważyć w niej błąd lub innego typu niedopatrzenie i chcieć ją wycofać. Google po latach decyduje się w końcu wyjść pełną parą naprzeciw takim potrzebom.

Opcja, której od paru dni możemy używać, o czym większość z was zapewne nie miała pojęcia, była już od bardzo długiego czasu dostępna w tzw. laboratorium (Gmail Labs) – sekcji zawierającej możliwości dopiero testowane, z których spora część na pewno nigdy nie ujrzy światła dziennego. Przycisk ‘Undo Send’ spędził zadziwiającą ilość czasu w tej „poczekalni”, bo opcja pierwszy raz pojawiła się tam już w marcu 2009 roku. Część z was może się zastanawia, jak w ogóle możliwe jest manipulowanie już wysłaną wiadomością, wszak sugerowałoby to, że możemy w – co prawda mocno ograniczonym zakresie, ale jednak – zarządzać czyimś zupełnie nam obcym kontem, do którego nie powinniśmy mieć przecież żadnych uprawnień. Odpowiedź jest banalnie prosta – przy włączonej opcji umożliwiającej wycofanie naszego elektronicznego listu, nasza wiadomość nie zostaje tak naprawdę wysyłana (choć tak nam zostaje wyświetlona), serwer wstrzymuje się z tą operacją na czas ustalony przez użytkownika, może on wynosić od 5 sekund do pół minuty. Może to oczywiście być kłopotliwe, jeżeli z jakiegoś powodu zdarza nam się używać poczty jako chatu.

Cofnięcie wiadomości działa też na dwa sposoby, zależnie od tego czy miała ona trafić na jakiekolwiek konto zewnętrzne, czy też adresatem jest inny użytkownik poczty korporacji z Mountain View. W tym pierwszym przypadku cały proces zachodzi tak, jak został opisany powyżej, w drugim: użytkownik od razu, bez poślizgu czasowego, dostaje daną wiadomość, a naciśnięcie przycisku ‘Undo Send’ rzeczywiście ją wycofuje. Pewnie wielu użytkownikom spodoba się nowa opcja, przy wysyłaniu czegoś ważnego na pewno może ona nieco zwiększyć komfort psychiczny, wątpliwe jednak, że z jej powodu ludzie nagle zapragną mieć Gmaila.

Źródło: Neowin.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...