195jcg09odiagjpg

Wzmożona aktywność cyberprzestępców na Rio 2016

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych cyberzabezpieczeń, przedstawił wnioski płynące z przeprowadzonego przez laboratoria FortiGuard globalnego badania cyberzagrożeń. W raporcie podkreślono m. in. wzrost aktywności cyberprzestępców w Brazylii w związku z igrzyskami olimpijskimi. Analitycy Fortinet wskazują również kraje, z których najczęściej pochodzą ataki typu phishing oraz jakie są obecnie najpopularniejsze odmiany złośliwego oprogramowania, botnety i zestawy eksploitów. Raport uwzględnia dane z drugiego kwartału obecnego roku. 

adata 750x300

Wzrost aktywności cyberprzestępców w Brazylii

Jak ujawnia raport Fortinet w Brazylii wzrosła skala ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania i liczba ataków typu phishing. W czerwcu wzrost procentowy ataków w tym kraju był większy w trzech z czterech kategorii uwzględnionych w raporcie Fortinet niż wzrost odnotowany na świecie. Największy wzrost stwierdzono w kategorii adresów URL ze szkodliwym kodem — wyniósł on 83% w Brazylii wobec 16% dla reszty świata.

Wraz z trwającymi igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro intensywność ataków nie ustanie. Zespół FortiGuard dostrzegł szczególnie często stosowane przez cyberprzestępców techniki, np. bliźniaczo podobne fałszywe domeny służące do wyłudzania płatności oraz strony internetowe ze szkodliwym kodem czy zainfekowane adresy URL ukierunkowane na organizatorów igrzysk i przedstawicieli administracji państwowej. Wzrost intensywności cyberataków podczas igrzysk olimpijskich nie jest niczym nowym. Zespół FortiGuard wykrył podobną tendencję już przy okazji igrzysk w Atenach w 2004 r.

Imitowanie zachowań pracowników i coraz więcej phishingu

Analitycy Fortinet FortiGuard Labs dostrzegają powrót znanych już zagrożeń i wektorów ataków, a także utrzymującą się aktywność zagrożeń, takich jak Conficker i oprogramowanie typu ransomware w zaktualizowanych wariantach. Dane telemetryczne i badania Fortinet dowodzą, że dwa najpowszechniejsze „nośniki” ataków to fałszywe wiadomości e-mail i zainfekowane strony internetowe.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła częstotliwość stosowania pewnej wyrafinowanej metody, pomagającej przestępcom pozostać wewnątrz zaatakowanego systemu. „Behavior blending” (pol. dopasowywanie zachowań) to technika, dzięki której przestępcy mogą niejako wtopić się w zainfekowaną sieć. Polega ona na tym, że atakujący firmową sieć może uniknąć wykrycia przez imitowanie zachowań pracownika. Metoda ta ma spory potencjał i eksperci Fortinet spodziewają się, że będzie ona stosowana coraz częściej. Cyberprzestępcy stale opracowują nowe, lepsze narzędzia, ułatwiające im naśladowanie zachowań prawdziwych użytkowników.

Globalna aktywność w obszarze phishingu utrzymuje się na wysokim poziomie, a w okresie od kwietnia do czerwca tego roku wzrosła o 76%. Cztery główne krajowe kody domen, z których pochodziły ataki phishing w II kwartale 2016 r. przynależą do Brazylii, Kolumbii, Rosji oraz Indii. Co ciekawe eksperci Fortinet odnotowali wysokie wykorzystanie przez cyberprzestępców domeny .tk przypisanej do znajdującego się w Oceanii archipelagu Tokelau. Analitycy FortiGuard zauważyli też, że w domenach i adresach URL używanych do phishingu pojawia się szereg nazw dużych instytucji finansowych.

Popularne zestawy eksploitów, złośliwe oprogramowanie i botnety

W trakcie badania Fortinet stwierdzono niewielki wzrost wykorzystania zestawów eksploitów opartych na kodzie JavaScript, przy czym zainfekowane adresy URL były używane do pobierania oprogramowania ransomware w pierwszym etapie ataku. Widać, że przestępcy stopniowo odchodzą od zestawu eksploitów o nazwie Angler na rzecz zestawów Fiesta i Neutrino, które pojawiają się nieprzerwanie wśród dziesięciu najpopularniejszych zestawów eksploitów na świecie w rankingach FortiGuard.

W trakcie ostatnich trzech miesięcy w skali globalnej dominowała rodzina złośliwego oprogramowania JS/Nemucod. Jest ona obecnie najbardziej aktywnym instrumentem służącym do pobierania ransomware, przy czym należy zwrócić uwagę na ogólny znaczny wzrost intensywności ataków tego typu.

Dane telemetryczne FortiGuard dowodzą również, że wzrasta aktywność i intensywność komunikacji w botnetach; spośród czołowej dziesiątki warto wspomnieć o botnetach rozpowszechniających ransomware Locky i Cryptowall.

_______________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...