You are here
Xiaomi obrywa od Google za zbieranie danych. Istna komedia artykuły News 

Xiaomi obrywa od Google za zbieranie danych. Istna komedia

Google, gigant znany z agresywnego pozyskiwania i analizowania nieprzyzwoitej wręcz ilości danych o użytkownikach jako stróż prywatności? Xiaomi dostało od firmy po łapkach za zbieranie informacji o userach. Sprawa dotyczy aplikacji Quick Apps ze smartfonów chińskiego producenta.

Xiaomi Mi A3 oficjalnie
Xiaomi Mi A3 oficjalnie

Gigant z Mouintain View działając w ramach programu Google Play Protect zablokował aplikację Quick Apps z powodu możliwości zbierania danych służących do śledzenia użytkownika. Świetnie, ale firma chyba zapomniała o tym, że jej aplikacje robią dokładnie to samo.

Xiaomi oberwało od Google — hipokryzja pełną gębą

Jedną z aplikacji preinstalowanych na wielu smartfonach marki Xiaomi jest https://vipmultimedia.pl/rynek-smartfonow-polska-q3-2019/. Właśnie za obecność rzeczonego programu oberwało się tytułowemu producentowi. Apka została bowiem zablokowana przez system Google Play Protect, którego zadaniem jest wykrywanie i blokowanie przeróżnych rozwiązań mogących godzić w dobro użytkowników. Działanie, samo w sobie, nie jest złe. Ba, określiłbym je nawet jako pozytywne. Sęk w tym, że wychodzi ono od firmy, która „żyje” ze zbierania danych o użytkownikach, a następnie ich monetyzowania.

Hipokryzja, właśnie to przychodzi mi na myśl, kiedy obserwuję niektóre decyzje giganta. Niemniej, cieszy mnie to, że istnieje jakiekolwiek narzędzie mogące poprawić kwestię prywatności danych użytkowników. Google faktycznie zbiera informacje o userach, ale czyni to w sposób otwarty i na dobrą sprawę każdy może zapoznać się ze szczegółowymi regulaminami określającymi sposób ich wykorzystania. W przypadku Xiaomi nie jest już tak kolorowo.

Aplikacja Quick Apps od Xiaomi mogła zbierać mocno szczegółowe dane. W grę wchodzą bowiem dźwięk, wideo, numer IMEI, numer SIM, a nawet informacje prywatne tyczące się konkretnego użytkownika smartfona. Podejrzewa się, że całość miała służyć, podobnie jak w przypadku Google’a, skuteczniejszemu targetowaniu reklam. Sądzę, że firma stosunkowo szybko wprowadzi w swojej aplikacji zmiany, przez co Google Play Protect zaprzestanie blokowania programu.

Źródło: Android Police

Related posts

Leave a Comment