You are here
Yahoo zostanie domyślną wyszukiwarką Mozilli News 

Yahoo zostanie domyślną wyszukiwarką Mozilli

Po dziesięciu latach współpracy z Googlem Mozilla postanowiła zrezygnować ze swojego dotychczasowego partnera. Zastąpi go Yahoo. Firmy podpisały umowę na pięć lat.

firefox yahoo 3

Dość niespodziewanie dowiadujemy się, że jedna z popularnych przeglądarek internetowych postanowiła nawiązać współpracę z wyszukiwarką, która świetlane lata zdawała się mieć za sobą. Okazuje się, że hegemonia Googla nie jest tak oczywista i niepodważalna, jakby się mogło wydawać.

Yahoo może być zadowolone z podpisanej umowy, bowiem jest o co walczyć. Użytkownicy Firefoxa rocznie wpisują w pole wyszukiwania około 100 miliardów zapytań, a te do tej pory przenosiły ich do strony z wynikami Google’a. Źródłem dochodów może okazać się również zysk ze świadczonych reklam, tym bardziej, że w ramach partnerstwa Yahoo zobowiązało się do przygotowania estetycznego i nowoczesnego wyglądu przeglądarki. W planach jest między innymi personalizacja funkcji oraz treści.

firefox yahoo 2

Obecnie do Mozilli należy około 18 procent światowego rynku. Osiągnięcie to daje jej trzecią pozycję wśród przeglądarek internetowych. Firefox ustępuje miejsca Chrome’owi oraz Internet Explorerowi. W Polsce wynik ten jest lepszy. Tu Mozilla posiada aż 38 procent udziałów i dzieli ją od lidera (Google’a) zaledwie kilka punktów procentowych.

Czy Firefox podjął słuszną decyzję, nawiązując współpracę z Yahoo? Jeszcze 14 lat temu firma zajmowała pozycję lidera wśród wyszukiwarek, a wkład w ten sukces miał również jej partner, którym wówczas był Google. Dziś Yahoo w Polsce obsługuje zaledwie 1,7 procenta zapytań. Wynik ten w porównaniu z osiągnięciem Chrome’a (93 procent) można uznać za co najmniej słaby (w Stanach wynosi on nieco ponad 10 procent). Nic dziwnego, że Mozilli z Google nie po drodze. Kto chciałby wspierać tak silnego konkurenta?

firefox yahoo 6

Czas pokaże, czy kooperacja zakończy się sukcesem. Tymczasem możemy orzec, że widać potencjał: w grudniu Yahoo zaoferować ma użytkownikom Mozilli nowy sposób wyszukiwania. Podobno będzie można w nim wyłączyć opcję śledzenia użytkownika. Jeśli informacja się potwierdzi, takie rozwiązanie może zyskać swoich zwolenników. Możliwość zachowania prywatności w sieci od dłuższego czasu jest bowiem nie tyle atrakcyjna, co pożądana. Na wyniki przyjdzie nam poczekać, tymczasem możecie pobrać Firefoxa 33 w języku angielskim bezpośrednio ze strony Yahoo (źródło).

źródła: xinhuanet, vishwagujarat, tech-online.pl, brief.pl

Related posts

Leave a Comment