YTMaterialDesia750x300

YouTube zmieni się nie do poznania

Google stale pracuje nad tym, aby usługi – zarówno mobilne, jak i te webowe cechował zbliżony interfejs. Materiał Desing, bo tak nazwano zbiór wytycznych zawitał właśnie do przeglądarkowego YouTube’a. Efekty robią wrażenie…

YTMaterialDesia750x300

Pamiętam emocje towarzyszące premierze Androida 5.0 Lollipop. Wspomniana odsłona zielonego robota wprowadziła do systemu niezwykłą świeżość – Material Desing. Było to nic innego jak „spłaszczenie” interfejsu, wygładzenie elementów, dodanie efektownych animacji, przejść oraz kilku bonusów. Nie ma co ukrywać, OS cieszył oko. Niestety, deweloperzy ociągali się z dostosowaniem własnych aplikacji do nowego wyglądu Androida, przez co momentami system był lekko niespójny. To oczywiście minęło i dziś prawie każdy element mobilnej platformy Google dostosowany jest do Materrial Desing.

Mobile to mobile, ale co z przeglądarkowymi odsłonami usług giganta z Mountain View? Tutaj jest już nieco gorzej. Redesignu domagają się poszczególne strony tj. kalendarz, Gmail czy choćby tytułowy YouTube. Najwyraźniej dostrzegł to sam zainteresowany, gdyż wspomniany serwis streamingowy doczekał się właśnie gruntownego odświeżenia. Od teraz prezentuje niemal stuprocentową zgodność z Material Desing, choć zabrakło tutaj tak zwanej „pływającej ikony”.

Tak czy inaczej – nowy YouTube wygląda tak, jak powinien wyglądać. Przemodelowania doczekały się przyciski, które teraz prezentują poziom podobny do tego z mobilnego YouTube, nowy pasek wyszukiwania oraz znacznie większe okna materiałów wideo. Google nie zapomniał też o bocznym wysuwanym panelu, z poziomu którego możemy udać się do poszczególnych elementów serwisu. Na deser – odmieniony wygląd kanałów. To jak zmiany wyglądają możecie zaobserwować na poniższych grafikach:

YTMaterialDesivv

YTMaterialDesia

Spodobało się wam? Z pewnością, ale muszę uprzedzić, że nowy interfejs jest dopiero w fazie testowej i udostępniany jest „falowo”. Nie oznacza to jednak, że nie możecie sprawdzić rozwiązania w swojej przeglądarce. Przeciwnie, dzięki użytkownikom serwisu Reddit poznaliśmy instrukcję uruchomienia nowej odsłony YouTube. Wbrew pozorom nie jest ona szczególnie skomplikowana i każdy uważny użytkownik może z niej skorzystać. Do rzeczy, poniżej przedstawiam kroki konieczne do uruchomienia YT w wersji zgodnej z Material Desing.

  1. Wejdź na stronę główną YouTube
  2. Uruchom narzędzia deweloperskie skrótem CTRL + Shift + I
  3. Wejdź do zakładki Resources i odszukaj wpis „VISITR_INFO1_LIVE”, a następnie usuń go
  4. Udaj się do zakładki Console i wpisz „document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=Qa1hUZu3gtk;path=/;domain=.youtube.com”;”
  5. Odśwież stronę główną YouTube

Proste prawda? Naturalnie niekiedy nie udaje się uruchomić wyglądu, lecz mamy na to radę. Wystarczy wylogować się z konta (jeśli jest Polskie) i spróbować ponownie. Miejmy nadzieję, że Google nie zablokuje zbyt szybko możliwości „odpalenia” nowego YouTube’a. Właściwie najlepszym scenariuszem byłoby udostępnienie wszystkim użytkownikom finalnej wersji YT zgodnego z Material Desing.

Zastanawia mnie tylko, kiedy gigant z Mountain View zajmie się pozostałymi swoimi web-aplikacjami. Poczta Gmail trąci myszką, zaś kalendarz z wygodą i przejrzystości ma niewiele wspólnego. To tylko dwie usługi, ale przykładów jest więcej. Rozumiem, że firma skupia się przede wszystkim na segmencie Mobile, ale nie powinna zapominać, że smartfonowi użytkownicy korzystają również z komputerów. Spójność interfejsu jest w dzisiejszych czasach naprawdę istotną kwestią i nie można jej zwyczajnie lekceważyć. Kto, jak kto, ale gigant pokroju Google powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Źródła: Reddit, AndroidPolice.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...