przejazd autostradą

Za przejazd autostradą zapłacisz smartfonem

Przejazd autostradą jest dla wielu koniecznością lub przynajmniej najoptymalniejszym wyborem podczas wakacyjnych wojaży. Każdorazowe przekraczanie bramek kończy się niestety koniecznością zatrzymania pojazdu oraz przeszukania kieszeni w poszukiwaniu drobnych lub karty płatniczej. Dopiero po pobraniu biletu i uregulowaniu należności można ruszać dalej. Blue Media stworzyło aplikację Autopay, która zautomatyzuje cały proces.

przejazd autostradą

Podróż autostradą jest najbardziej efektywną formą poruszania się po drogach publicznych. Brak zatorów (z wyjątkami), stałe tempo podróży oraz zminimalizowanie czasu potrzebnego na przejazd, to wygoda, za którą w Polsce trzeba płacić. Nie będę rozprawiał na temat kosztów, choć zaznaczę, że niekiedy są one za wysokie. Chciałbym za to skupić się na jedynym minusie autostrad, który za sprawą aplikacji Blue Media odejdzie w zapomnienie. Niestety, tylko częściowo.

Przejazd autostradą bez zatrzymywania pojazdu przy bramkach możliwy

Aplikacja Autopay dla systemów Android oraz iOS to dzieło Blue Media, którego głównym zadaniem jest obsługa rozliczeń za przejazd przez bramki na autostradzie A1. Dotyczy to niestety wyłącznie bramek AmberOne, czyli odcinka między Nową Wsią a Rusocinem (również odwrotnie). Jak skorzystać z rozwiązania?

Po pobraniu aplikacji trzeba będzie zarejestrować pojazd w systemie AmberGo. Wśród danych, które musimy podać, znajdują się marka pojazdu, model, kolor oraz numery tablic rejestracyjnych. Naturalnie do tego dochodzi podpięcie karty płatniczej, za pomocą której uregulujemy opłaty za przejazdy. Proste? Tak, podobnie jak samo przejechanie bramki, której szlaban podniesie się, gdy tylko zbliżymy się naszym pojazdem do kamer. Te przy pomocy systemu wykryją nasz pojazd i pozwolą na bezproblemowy przejazd autostradą.

przejazd autostradą

Świetnie, ale co z pozostałymi odcinkami i autostradami?

Choć nie miałem jeszcze okazji korzystać z rozwiązania, cieszę się z jego wprowadzania, a jednocześnie ubolewam nam ograniczonym jego zasięgiem. Opisywany odcinek pozwoli na sprawny przejazd autostradą, jednak w przypadku pozostałych bramek w dalszym ciągu będziemy zmuszeni do fizycznego regulowania należności. Czuję, że upłyną lata, zanim system ten pojawi się na każdej polskiej płatnej drodze.

Źródło: Cashless.pl, AmberOne Autostrada A1

Dodaj komentarz

237 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
ChatGPT – interesująca nowinka z niską szansą na komercjalizację?

Bartosz Baziński, programista, założyciel firmy technologicznej SentiOne, która od 11 lat buduje zaawansowane modele sztucznej...