SlideDBI

Zastanów się zanim udostępnisz

Pod takim hasłem prowadzona jest akcja organizowana przez Facebooka i fundację Dzieci Niczyje. Wydaje się, że powinna dotrzeć głównie do najmłodszych użytkowników tego serwisu społecznościowego, ale można śmiało polecić ją wielu starszym osobom.

SlideDBI

Każdy użytkownik „fejsa” spotkał się z wylewnością swoich znajomych w większy bądź większy sposób. Nasza potrzeba fizycznego czy mentalnego ekshibicjonizmu jest powodem debat psychologów i socjologów. Lubimy (to) komentować i chwalić się znajomym gdzie jesteśmy, co robimy, z kim i jak. Marc Zuckerberg jest jedną z najlepiej poinformowanych osób na świecie, wie o użytkownikach Facebooka prawie wszystko.

Wychodzi jednak z inicjatywą i prosi o rozwagę w internetowej spowiedzi. Akcja wystartowała 25 września 2014 roku. Z krótkiej broszury, którą możemy bez problemy pobrać z sieci (link poniżej), wynika kilka prostych, ale istotnych rzeczy, m.in. aby nie wstawiać zdjęć, postów i innych informacji pod wpływem emocji, sprawdzać czy nasze wpisy są dostępne tylko dla naszych znajomych czy wszystkich na portalu i czy to co chcemy wstawić nie niesie za sobą konsekwencji.

10 lutego bieżącego roku miała miejsce konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, na którym Pan Jakub Turowski z Facebooka opowiadał o akcji „zastanów się zanim udostępnisz”. Dlaczego akcje informacyjne są tak ważne? Aby założyć konto na Fb trzeba zaznaczyć że ukończyło się 13 rok życia, czego nikt nie weryfikuje, przez co może to zrobić osoba młodsza, która nie musi być do końca świadoma tego, jakie zagrożenie niesie za sobą upublicznianie pewnych treści.

Dostęp do Internetu mają w naszym kraju prawie wszyscy, co niesie za sobą różne zagrożenia. Młodzi użytkownicy sieci są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa z tym związane. Rodzice powinni być uczuleni na to w jakich zakamarkach sieci przebywa ich dziecko. W akcję uświadamiającą powinni być również włączeni nauczyciele oraz wychowawcy.

Źródło: http://dzieckowsieci.fdn.pl/zastanow-sie-zanim-udostepnisz, saferinternet.pl

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...