packs-163497 1280

Malware napada na banki!

Liczne instytucje finansowe w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Europie i Rosji mogły stać się ofiarami bardzo wyszukanego ataku typu malware, dzięki któremu od 2013 roku wyprowadzono z banków setki milionów dolarów.

packs-163497 1280

Mimo, iż do tej pory żaden bank oficjalnie nie przyznał, że został okradziony dane dostarczone przez Kasperski Labs potwierdzają ten gigantyczny atak. Według tego raportu, sporządzonego dla New York Times, ponad 100 banków w 30 krajach zostało okradzionych na sumę przekraczającą 300 milionów dolarów. Jest to prawdopodobnie największy w historii „napad na bank”.

Do wykonania ataku na taką skalę potrzebny był odpowiedni plan i czas. Według specjalistów z Kasperskiego hakerzy infekowali komputery banku, a następnie zdalnie instalowali oprogramowanie służące do obserwacji operacji odbywających się na kontach. Następnie po upływie odpowiedniego czasu symulowali akcje przeprowadzane przez pracownika banku w przypadku transferów pieniężnych, wyprowadzając kwoty sięgające nawet 10 milionów dolarów.

Według raportu większość spenetrowanych banków znajduje się w Rosji, lecz trzeba brać pod uwagę to, iż zasięg całego procederu może się poszerzać, nie odkryto wszak ani sprawców, ani skutecznego sposobu przeciwdziałania. Instytucje bankowe milczą, więc gdyby nie informacje z nowojorskiego Times klienci banków nadal dziwiliby się, czemu znikają im pieniądze z kont.

Źródło: nytimes.com

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...