Zdjęcia sferyczne

Zdjęcia sferyczne stworzysz bezpośrednio w aplikacji Facebooka

Dwuwymiarowe zdjęcia i filmy przestają być dla internetowej społeczności czymś, na co warto zwracać uwagę. Dziś liczą się materiały VR, wideo w czasie rzeczywistym i zdjęcia sferyczne. Te ostatnie będzie można tworzyć bezpośrednio z poziomu aplikacji Facebooka i nie będziemy potrzebowali do tego dedykowanego sprzętu.

Zdjęcia sferyczne

Zdjęcia sferyczne nie są dla użytkowników Facebooka żadną nowością. Przewijając strumień aktywności, wielokrotnie napotykam, wy zapewne również, tego typu treści. Wspomniane fotografie lub filmy można “poruszać” przy pomocy tradycyjnego kontrolowania obrazu za pośrednictwem myszy, lub palca, ale ciekawej robić to poprzez obracanie smartfona. Ostatnia z wymienionych metod interakcji z technologią sprawia mi najwięcej frajdy. Ba — z chęcią sam stworzyłbym materiały sferyczne, niestety nie mam sprzętu, który by mi na to pozwolił. Właściwie to nie miałem, bo możemy mówić o sprawie w czasie przeszłym.

Zdjęcia sferyczne w aplikacji Facebooka

Aby tworzyć zdjęcia i filmy sferyczne potrzeba było specjalnego sprzętu. Wśród kompatybilnych modeli znalazły się Ricoh Theta S, Samsung Gear 360, LG 360 Cam, 360Fly i Panono. Co jeśli nie dysponowaliśmy odpowiednią kamerą? Tutaj z pomocą przychodziły aplikacje na smartfony, takie jak iPhone od 4s wzwyż i Samsungi Galaxy od 5S wzwyż oraz seria Note od 3-ki wzwyż. Niestety, tutaj tworzyliśmy jedynie panoramy, które można było umieścić na FB jako materiały 360, jednak daleko im było do treści tworzonych za pomocą kamerek. Po pierwsze w grę wchodziło znaczne pogorszenie rozdzielczości, po drugie nie można było przybliżać materiałów w tak swobodny, jakby tego chciał użytkownik sposób.

Na szczęście włodarze Facebooka postanowili ułatwić swoim użytkownikom sprawę. Jak? Poprzez zaimplementowanie w aplikacji dla systemów Android oraz iOS odpowiedniego narzędzia pozwalającego na stworzenie materiałów 360, do których zdjęcia sferyczne się zaliczają. Podoba mi się również to, że zdjęcia sferyczne będzie można ustawiać jako cover photo i oznaczać na nich naszych znajomych. Jednym słowem komplet funkcji potrzebnych do czerpania radości z technologi 360-stopni.

Kiedy i dla kogo?

Chciałbym móc napisać, że aktualizacja jest już dostępna dla wszystkich i każdy użytkownik smartfona będzie mógł się nią cieszyć, ale nie mogę tego zrobić. Pierwsza sprawa to model rozsyłania update’u, który zakłada falowe wprowadzanie aktualizacji w oparciu o tylko sobie znane wytyczne. Przez wspomniane procedury zdjęcia sferyczne mogą trafić do twojej aplikacji Facebooka nawet za kilka tygodni. Oczywiście może okazać się, że paczkę zainstalujesz już dziś. Czysta loteria.

Drugą przeszkodą jest sprzęt. Choć ficzer teoretycznie powinien działać na każdym smartfonie z w miarę aktualną wersją systemu, logiczne wydaje się to, że nie będzie on wspierał urządzeń, w których brakuje modułu żyroskopu i akcelerometru. To właśnie na tych elementach opiera się całe działanie związane z tworzeniem zdjęcia sferycznego.

Kiedy tylko stosowny update wyląduje na moim urządzeniu, postaram się stworzyć dla was krótki materiał ukazujący nowy sposób tworzenia materiałów, takich jak zdjęcia sferyczne. Tymczasem podobnie jak wy, muszę uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na pojawienie się opisywanego elementu w mojej kopii klienta serwisu społecznościowego Facebook.

Źródło: TechCrunch, Facebook

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...