comarch750x300

Zmiany w VAT – przygotuj swoją firmę już dziś

Z dniem 1 stycznia 2014 roku, Ministerstwo Finansów wprowadzi w życie nowe przepisy dotyczące VAT. Na czym polegają zmiany i dlaczego już teraz warto się nimi zainteresować?

comarch750x300

Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym punktom:

  • Nowe terminy wystawiania faktur – faktura musi zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu wykonania usługi/dostarczenia towaru,
  • Nowa podstawa opodatkowania – od 1 stycznia podstawą opodatkowania będzie wszystko, co stanowi zapłatę za usługę lub towar,
  • Moment powstania obowiązku podatkowego – ten następuje w chwili otrzymania dostawy bądź wykonania usługi,
  • Przeniesienie przepisów dot. faktur – od teraz przepisy dotyczące zagadnień związanych z fakturami (przesyłanie, wystawianie, przechowywanie) znajdziemy w rozporządzeniu do ustawy o VAT.

Pamiętajmy, że zmiany wiążą się z koniecznością przeszkolenia pracowników oraz dostosowania systemów księgowych do potrzeb nowych przepisów. Przygotowania powinniśmy rozpocząć już dziś, nie warto czekać do ostatniej chwili. Jak wiadomo, koniec roku sprzyja nagromadzeniu zaległych obowiązków, co skutkuje ograniczeniem czasu, który można poświęcić innym czynnościom. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby przygotować firmę na zmiany w przepisach?

Przede wszystkim powinniśmy uważnie się z nimi zapoznać, oraz ocenić w jakim stopniu wpłyną na prowadzoną działalność. Następnie, niezbędne będzie dostosowanie dokumentów oraz programów księgowych do nowych wytycznych. Ostatnim, lecz równie ważnym punktem jest szkolenie pracowników.

Oprogramowanie Comarch ERP Optima z pewnością pomoże w czynnościach, mających na celu przygotowanie firmy do nadchodzących przepisów. Wspomniany program księgowy można nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodaj komentarz

21 More posts in ERP/MSP category
Recommended for you
System ERP - korzyści z wdrożenia oprogramowania
System ERP – korzyści z wdrożenia oprogramowania.

Microsoft Dynamics Nav to jeden z najnowocześniejszych systemów ERP. Wykorzystywany jest w przedsiębiorstwach na całym...