Zniesienie geoblokad przez PE w praktyce
Parlament Europejski przyjął przepis, który pozwoli na zniesienie geoblokad nakładanych przez sklepy internetowe działające na terenie Unii Europejskiej. W teorii zakupy w europejskich sklepach online powinny być od teraz tańsze i prostsze, ale czy tak się rzeczywiście stanie? Nie jest to niestety oczywiste.
Cokolwiek złego nie mówić by o członkostwie w Unii Europejskiej, trzeba przyznać, że dzięki niemu uczestniczymy w wielu projektach mających na celu zwiększenie dostępności przeróżnych dóbr oraz dotacji. Swoboda podróżowania po państwach członkowskich również stanowi ułatwienie, które przysługuje Polakom z racji przynależności do wspólnoty. Dzięki najświeższej decyzji PE będziemy mogli dodatkowo cieszyć się z ofert zagranicznych sklepów, które będą traktować nas na równi z klientami z rynków macierzystych.
Zniesienie geoblokad — wszystko, co musisz wiedzieć
Aż 63% stron internetowych oferujących produktu i usługi na terenie Unii Europejskiej nie pozwala na zakupy mieszkańcom innych państw. Sztuczny geobloking skutkuje nierównymi szansami związanymi z dostępem do przeróżnych dóbr materialnych oraz niematerialnych. Parlament Europejski postanowił rozprawić się z problemem raz na zawsze.
Nowe przepisy UE w sprawie blokowania geograficznego są ważnym krokiem w kierunku jeszcze bardziej konkurencyjnego i zintegrowanego jednolitego rynku cyfrowego, zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Stanowią one również kolejny kamień milowy w walce z dyskryminacją konsumentów ze względu na ich narodowość lub miejsce zamieszkania, która nigdy nie powinna mieć miejsca w naszej zjednoczonej Europie. Udowodniliśmy, że Unia Europejska może przynieść konkretne rezultaty obywatelom całej Europy, przynosząc pozytywne zmiany w ich codziennym życiu – powiedziała posłanka Róża Thun (EPL, Polska)
W praktyce oznacza to zniesienie geoblokad, które oznaczało odmowę sprzedaży towaru do innego kraju Unii, automatyczne przekierowanie klienta na inną stronę, zmianę warunków sprzedaży (np. ceny), brak akceptacji konkretnej metody płatności oraz brak możliwości rejestracji w sklepie online z powodu adresu użytkownika.
Co zyskamy?
W dużym uproszczeniu przepis da nam oraz pozostałym klientom z państw członkowskich możliwość zakupu i dostawy dowolnego towaru oferowanego przez europejskie sklepy internetowe. Oczywiście sprzedawca nie musi zapewnić nam dostawy i może zażądać zorganizowania transportu. Technicznie rzecz ujmując, nie jest to przeszkodą. Zniesienie geoblokad dotyczy również usług świadczonych drogą elektroniczną, przez co rozumie się usługi cloudowe, hurtownie danych oraz hostingi. W tym miejsce warto zaznaczyć, że przepis nie dotyczy dóbr chronionych prawem autorskim. Kwestia ta zostanie uregulowana w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecne przepisy wejdą w życie do końca 2018 roku.
Co ciekawe, przepis odnosi się również do zakupów usług świadczonych w miejscu prowadzenia działalności danego przedsiębiorcy. Dotyczy to głównie usług hotelowych, biletów na wydarzenia sportowe oraz wypożyczenia samochodów.
Rozporządzenie jest elementem działań na rzecz budowy jednolitego rynku cyfrowego. Jest częścią pakietu prawodawstwa obejmującego handel elektroniczny. W jego skład wchodzą też przepisy dotyczące doręczania paczek transgranicznych, które mają zostać poddane pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w marcu 2018 r., oraz przepisy mającą na celu wzmocnienie egzekwowania praw konsumentów, przyjęte już wcześniej.— czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego