You are here
Błędy popełniane przez początkujących programistów News 

Błędy popełniane przez początkujących programistów

Z racji stopnia skomplikowania proces programowania jest związany z wieloma trudnościami, a w konsekwencji błędami. Dlatego też osoby związane z branżą IT muszą liczyć się z tym, że będą się ona zdarzać. Kluczowe jednak nie jest zrażanie się nimi, a wyciągnięcie z nich cennej lekcji.

Fundamentalne w tej kwestii wydają się słowa zaczerpnięte z artykułu o radach na temat branży IT pochodzących od akademii programowania Software Development Academy: „Każda linijka kodu, która wychodzi spod palców programisty, jest jednocześnie jego wizytówką. Nie zrozumcie nas źle – błędy są nieuniknione, a ich popełnianie i późniejsze poprawianie to doskonały sposób na naukę oraz czynienie programistycznych postępów” (źródło: https://brief.pl/zadbaj-o-swoja-opinie-w-branzy-it-rady-od-software-development-academy/). 

Przedłużony okres przygotowawczy 

W przypadku sporej części osób przymierzających się do rozpoczęcia przygody z programowaniem, jeśli nie uzyskają oni odpowiedzi dotyczącej najlepszego języka programowania na start, poddają się już w przedbiegach. Zamiast ciągłego zastanawiania się nad tą kwestią lepiej wybrać dowolny. Jeśli się nie spodoba, zawsze będzie można go zmienić. Ilość dostępnych opcji i rozwiązań technologicznych uniemożliwia początkującemu programiście znalezienie tym najwłaściwszych. Warto przez praktykę przekonać się o swoich preferencjach w tej branży. 

Ograniczanie się do informacji w języku polskim 

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że zdecydowana większość polskich źródeł informacji o IT jest kalką z anglojęzycznych artykułów. Z reguły korzystanie z zagranicznych baz danych internetowych będzie gwarancją treści wysokiej jakości, które ponadto są stale aktualizowane. Ograniczanie się w tym przypadku wyłącznie do polskiego Internetu jest więcej niż niewskazane. 

Nauka lekturami

Warto na wstępie tego punktu zaznaczyć, że absolutnie nie ma nic złego w nauce za pomocą fachowej literatury. Znajomość podstawowych koncepcji jest przecież niezbędna dla zrozumienia zagadnień związanych z programowaniem. Przy tym w żadnym razie nie powinny one ograniczać kreatywności programisty. Najlepiej, aby wykonywał on swoje zadania w wyznaczonych przez siebie terminach w celu uniknięcia braku motywacji. Dodatkowo powinien się za to zabierać, opierając się na obecnej wiedzy. W razie nieścisłości zawsze może posiłkować się Internetem, jednocześnie się edukując. 

Podsumowanie 

Jak już zostało napisane wcześniej, mylić się jest rzeczą ludzką. Dlatego niech porażki programisty staną się jego atutami.

Related posts

Leave a Comment