Chcesz popełnić samobójstwo? Facebook wyślę do ciebie policjantów

Facebook jakiś czas temu opracował i wdrożył mechanizmy, które mają zapobiec samodestrukcyjnym działaniom użytkowników, takim jak samobójstwo. Zrodziło to jednak wątpliwości, którymi postanowili zająć się dziennikarze amerykańskiego Business Insidera. Jak łatwo zgadnąć, chodzi o prywatność.

Samobójstwo

Niebieski portal społecznościowy to miejsce, w którym spędzamy znaczną część dnia. Praca, rozrywka oraz kontakt ze znajomymi i rodziną odbywają się często na Facebooku. Liczba danych o naszych zwyczajach, preferencjach oraz wyborach, jakie pozostawiamy w serwisie, jest ogromna i daje FB władzę. Jak wiadomo, władza oznacza odpowiedzialność. Również za samobójstwo użytkownika, któremu można było zapobiec z wyprzedzeniem. Tak przynajmniej twierdzą włodarze społecznościówki, którzy jakiś czas temu opracowali mechanizmy zgłoszeń oraz algorytmy mające zapobiegać takim incydentom. Niestety, cała sprawa budzi kontrowersje w kwestii przechowywania danych oraz ich wykorzystywania.

Nieudane samobójstwo i dokumentacja medyczna

Jak wiadomo, dokumentacja medyczna podlega ścisłym procedurom dotyczącym przechowywania, udostępniania oraz wykorzystywania. Czy zestaw informacji o potencjalnym samobójcy nie wypełnia znamion rzeczonej dokumentacji. Według wielu, w tym dziennikarzy BI, tak właśnie jest. Niestety, Facebook nie do końca dba o wspomniane dane.

Facebook nie pozwoli ci na samobójstwo

Prywatność i ogólne bezpieczeństwo danych, które użytkownicy Facebooka zostawiają na portalu, nie wygląda najlepiej. Udowadniają to afery takie jak te z Cambridge Analytica. W przypadku niepotwierdzonego faktu próby samobójstwa, informacja przechowywana jest na serwerach przez okres 30 dni. Co z potwierdzonymi przypadkami? Tutaj odpowiedzi brak.

Policja udaremni samobójstwo

Jedynym plusem, jak sądzę, jest to, że w przypadku wpłynięcia niepokojącej informacji dotyczącej próby samobójstwa, Facebook ma reagować błyskawicznie. Jak? Poza wyświetleniem monitu użytkownikowi z “poradami” może wysłać do niego służby ratunkowe, w tym policję.

Źródło: Facebook, Business Inssider

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2411 More posts in artykuły category
Recommended for you
Google wydało 40 milionów Fossil
Google wydało 40 milionów na… zegarek. Mniej więcej.

Czasem jest tak, że nawet najwięksi giganci branży technologicznej potrzebują pomocy. Tak też stało się...