Dyrektor Huawei w Polsce właśnie zatrzymany przez ABW – o co chodzi?

Jak coś się sypie, to już na każdym z możliwych frontów. Ostatnio Huawei miał powody do radości, bo firma radziła sobie naprawdę nieźle i zaczęła zdobywać coraz więcej klientów. I to wbrew kłodom, które rzucały jej pod nogi inne państwa. Teraz takie problemy są i u nas. Dyrektor Hauwei w Polsce został właśnie zatrzymany przez ABW, a to nie koniec rewelacji.

Dyrektor Huawei w Polsce zatrzymany

Zanim przejdziemy do opisanej wyżej sytuacji, warto przypomnieć dlaczego mogła w ogóle ona zaistnieć. Huawei nie jest zwykłą, prywatną firmą, ale taką, gdzie część udziałów ma rząd. I jest to rząd Chin, a jak powszechnie wiadomo, inne mocarstwa mogą nie mieć do nich zaufania. Z różnych powodów, których my, zwykli użytkownicy telefonów, wiedzieć nie będziemy. Zakaz sprzedaży smartfonów Huawei pojawił się przecież w USA, a i ostatnio „poproszono” o niego państwa europejskie.

Dyrektor Huawei w Polsce zatrzymany

O co w ogóle chodzi i dlaczego dyrektor Huawei w Polsce został zatrzymany? Jak donosi TVP Info, może chodzi o podejrzenie współpracy ww. z chińskimi służbami wywiadowczymi. Dodatkowo zatrzymano także byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra D. Zarówno on, jak i Weijing W., zostali zatrzymani we wtorek. Zabezpieczono także dokumenty oraz dane, które znajdowały się w siedzibach Huawei oraz Orange, gdzie pracował wspomniany Piotr D.

Sprawa jest wyjątkowo poważna, bo według informacji TVP Info, zatrzymany postawiono zarzuty z artykułu 130 ustęp 1. Dotyczy on szpiegostwa przeciw Rzeczpospolitej Polskiej, a za to może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O tym, czy faktycznie panowie działali na szkodę państwa i przekazywali informacja chińskim służbom, zadecyduje oczywiście sąd.

Co na to Huawei?

Takie wydarzenia to nic dobrego. Nie dziwne więc, że oficjalne stanowisko firmy jest raczej oschłe i nie wnosi żadnych dodatkowych informacji do sprawy. Możemy w nim przeczytać:

„Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.”

Całe to wydarzenie stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość telekomunikacji w Polsce. Przecież zarówno Orange, jaki i Huawei mają na nią ogromny wpływ. Jeżeli zarzuty się potwierdzą i sama sprawa będzie ciągnąć się dalej, trudno patrzeć na przyszłość w różowych barwach. A w szczególności rząd powinien na nią patrzeć klarownie i mieć absolutną pewność, że to odosobniony przypadek. Będzie trzymali rękę na pulsie.

Huawei w USA nie ma łatwo, a będzie miał gorzej… na świecie?

Nowe smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: TVP Info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2411 More posts in artykuły category
Recommended for you
Google wydało 40 milionów Fossil
Google wydało 40 milionów na… zegarek. Mniej więcej.

Czasem jest tak, że nawet najwięksi giganci branży technologicznej potrzebują pomocy. Tak też stało się...