Dziś zobaczymy zaćmienie Księżyca, najdłuższe od 100 lat

Piątkowy wieczór i pogodne niebo to idealne wręcz warunki do obserwacji zjawiska, którym jest zaćmienie Księżyca. Tak się składa, że najdłuższe od lat zaćmienie odbędzie się dziś i co ważne — w Polsce będą panowały warunki sprzyjające obserwacjom.

Zaćmienie Księżyca

Dziś od godziny 21:30 do godziny 23.13 wystąpi całkowite zaćmienie Księżyca, które będziemy mogli obserwować na terenie Polski. Niemniej częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już od godziny 20:30 i po godzinie 23:13. Szykuje się więc naprawdę przyjemny wieczór. Jak przygotować się do obserwacji i czego można się po niej spodziewać?

Całkowite zaćmienie księżyca

Wiemy już, kiedy dokładnie wystąpi tytułowe zjawisko, ale czy wiemy, jak powinniśmy je oglądać? Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowane.

Podczas zaćmienia Księżyc będzie świecił słabiej niż zazwyczaj oraz przybierze charakterystyczną czerwoną barwę. Nie należy mylić zjawiska z tak zwanym “Super Księżycem”. Do obserwacji potrzebujemy tylko dobrego punktu widokowego oddalonego od zabudowań i wysokich drzew.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3828 More posts in artykuły category
Recommended for you
cyberprzestępczość
Komputery kwantowe – nadzieja czy zagrożenie cyberbezpieczeństwa?

Wyścig do stworzenia pierwszego powszechnie stosowanego komputera kwantowego trwa - być może wkrótce poznamy producenta,...