You are here
Egzoszkielet od Samsunga artykuły 

Egzoszkielet od Samsunga

Miłośnicy nowych technologii oraz hollywoodzkich produkcji nie przeszli zapewne obojętnie obok tytułu „Elizjum”, w którym to w rolę głównego bohatera wcielił się Matt Damon. Być może w niedługim czasie wspomagacz, w jaki wyposażono Maxa, będzie nam towarzyszył w życiu codziennym.

Do tej pory egzoszkielety oraz wszelkiej maści futurystyczne kombinezony mogliśmy, co najwyżej, oglądać w grach wideo czy filmach science-fiction. Okazuje się jednak, że wspomniane gadżety mogą trafić do życia realnego znacznie wcześniej niż mogłoby nam się wydawać. Wystarczy wspomnieć o banku „Sumitomo Mitsui Banking Corporation”, którego pracownicy otrzymali 8 egzemplarzy egzoszkieletów „Cyberdyne Hybrid Assistive Limb” pozwalających na przenoszenie ciężkich ładunków z banknotami i monetami, bez obawy o nadwyrężenie kręgosłupa. Wspomnianą technologią poważnie zainteresował się „Samsung”, który opatentował właśnie podobne rozwiązanie.

O patencie zdecydowała się poinformować serwis „Patently Mobile”, udostępniając rysunki projektowe przedstawiające wstępny zarys technologii Koreańczyków. Głównym założeniem urządzenia „Samsunga” jest wspomaganie ludzkich mięśni, w taki sposób, aby efektywnie zwiększyć ich wydajność. Na ilustracji możemy bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób szkielet zostanie przymocowany do ciała:

Całość opiera się na siłownikach przytwierdzanych do newralgicznych punktów, które automatycznie wykrywają odpowiedni moment i generują w tym czasie dodatkową siłę. Choć wydaje się, iż omawiany wynalazek może blokować swobodę ruchów użytkownika, każdy etap stawiania kroku, który zdecydował się rozrysować producent, pokazując jak ten ma się zachowywać podczas chodzenia, zdaje się temu przeczyć. Południowokoreańska firma zamierza wykorzystać swój projekt zarówno do celów militarnych, jak i do pomocy osobom niepełnosprawnym czy ułatwienia życia codziennego (z rozwiązania bez wątpienia skorzystają robotnicy zmagający się w swojej pracy z przenoszeniem ciężkich przedmiotów czy osoby starsze mające problemy z poruszaniem się).

Nietrudno zgadnąć, że opisywany sprzęt znalazłby wiele innych zastosowań. Należy jednak zwrócić uwagę, iż mowa tutaj wyłącznie o patencie, więc trudno prorokować, kiedy dokładnie i czy w ogóle gadżet miałby się przenieść z kartki do rzeczywistego świata.

Źródło: Patently Mobile

_____________________________________________________

Zachęcamy do odwiedzenia naszego e-sklepu, w którym znajdziecie serię gier „Crysis” i już teraz możecie przetestować jak mogłoby wyglądać użytkowanie futurystycznego kombinezonu bojowego.

Related posts

Leave a Comment