Jak bezpieczne są publiczne WiFi na lotnisku, w kawiarni czy w hotelu?

Na przestrzeni ostatnich lat, można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania wykonywaniem pracy zdalnej. Firmy z całego świata coraz częściej rezygnują z zatrudniania pracowników na klasycznych etatach, na rzecz korzystania z usług, jakie świadczą freelancerzy. W dzisiejszym świecie niezależność finansową można uzyskać pracując przed ekranem własnego komputera.

Wystarczy odrobina chęci, umiejętności i Internet, aby móc pracować z dowolnego miejsca na świecie. W efekcie niezwykle łatwo natrafić na osoby, które pracują w kawiarniach, barach lub podczas oczekiwania na pociąg czy samolot. Ogólny i łatwy dostęp do sieci Wi-Fi sprawia, że korzystać z internetu można niemalże w każdym miejscu na świecie. Robienie przelewów, wysyłanie gotowych projektów graficznych, zestawień czy artykułów nigdy wcześniej nie było tak proste. Pozostaje jedynie pytanie, jak bezpieczne są powszechnie dostępne publiczne Wi-Fi na lotniskach, w kawiarniach czy hotelach?

Jak bezpieczne są publiczne sieci Wi-Fi?

Choć wydawać by się mogło, że korzystanie z publicznego internetu na lotnisku, w kawiarni czy w hotelu nie powinno stanowić niebezpieczeństwa, to jednak należy w jego trakcie zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy wystrzegać się niezabezpieczonych sieci publicznych, gdy te nie wymagają podania hasła dostępu. Hakerzy mają w takiej sytuacji doskonałe pole do popisu, ponieważ bez trudu mogą podszywać się pod znane sieci, stawiając własne hot-spoty w miejscach użyteczności publicznej. Następnie, nasłuchując ruch mogą pozyskiwać dane wrażliwe takie jak: hasła do portali społecznościowych, banków, poczty e-mail czy dane osobowe. Co gorsza, takie sieci zwykle mają nazwy, które do złudzenia przypominają te właściwe Wi-Fi.

Jak zachowywać się podczas korzystania z Wi-Fi w miejscach publicznych?

Zaleca się, aby unikać sieci Wi-Fi w miejscach, które nie zostały przez nas uprzednio zweryfikowane. O wiele bezpieczniej jest korzystać z internetu w znanej już kawiarni czy pensjonacie, niż gdzieś, gdzie pojawiliśmy się po raz pierwszy.

Narazić swój komputer czy telefon na zawirusowanie czy też siebie na kradzież tożsamości wcale nie jest trudno. Z tego też względu, podczas korzystania z publicznych hot-spotów należy zachować zdroworozsądkowe myślenie. Przed połączeniem się z siecią, koniecznym jest upewnienie się co do jej nazwy, a po połączeniu się z nią tego, czy nasze urządzenie w istocie korzysta z tej właściwej Wi-Fi.

W trakcie sesji ważnym jest, aby korzystać jedynie z takich witryn, które gwarantują szyfrowane połączenia. Chodzi o to, by na początku adresu WWW znajdowało się „https://”, a nie „http://”. To jedno, niewielkie „S” może mieć spore znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Jak się zabezpieczyć?

Osoby, które często podróżują i z tego powodu korzystanie z publicznego Wi-Fi stanowi dla nich chleb powszedni, powinny rozważyć opcję instalacji klienta VPN na swoim urządzeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszelkie działania, które podejmowane są w sieci będą szyfrowane, a to z kolei przełoży się na bezpieczeństwo danych użytkownika. Wtedy, nawet gdy połączymy się z siecią, w której ktoś próbuje przechwycić dane użytkowników – będziemy bezpieczni. O tym, jak działa VPN i w jaki sposób pomaga chronić dane możesz przeczytać tutaj: https://www.dobryvpn.pl/artykuly/co-to-jest-vpn

Przed połączeniem się z publiczną siecią Wi-Fi warto również sprawdzić czy Twój komputer lub smartphone posiada podstawową ochronę przed wirusami. Wystarczy prosty firewall lub program antywirusowy, aby zwiększyć poczucie swojego bezpieczeństwa w internecie.

Jeśli w Twoim urządzeniu aktywna jest funkcja automatycznego wyszukiwania sieci Wi-Fi, to dobrą praktyką jest wyłączenie jej. Może ona przynieść zdecydowanie więcej szkód niż pożytku. Musisz mieć także pełną świadomość, że korzystanie z sieci Wi-Fi w miejscach użytku publicznego nigdy nie jest w pełni bezpieczne. Istnieje wiele metod zmniejszenia ryzyka, jednak zawsze jest prawdopodobieństwo przechwycenia danych przez hakerów, zwłaszcza w przypadku ataku opartego o socjotechnikę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

482 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
AirDots
AirDots od Xiaomi, czyli tania alternatywa dla Apple AirPods

Za słuchawki Apple AirPods trzeba dziś zapłacić nieco ponad 600 złotych. Cena wyjściowa była oczywiście...