Logowanie do usług Google nie musi być uciążliwe

Amerykański koncern dostrzegł, iż dotychczasowe metody zabezpieczeń, choć skuteczne – okazywały się niewygodne, a niekiedy kłopotliwe. Postanowił działać…

Weryfikacjadwuetapowa

Bezpieczeństwo naszych danych, szczególnie tych, które przechowujemy w sieci, jest niezwykle istotne. Nikt z nas nie chciałby stracić dostępu do swoich kont oraz usług. Dlaczego? Poza stratą kontaktów, informacji, zdjęć, filmów czy zapisków – kradzież konta (nie koniecznie bankowego) może poskutkować konsekwencjami finansowymi. Zgadza się – jeśli aktywnie korzystacie z usług gigantów, przejęcie loginów i haseł mogłoby skończyć się dla was fatalnie. Dlatego też warto zawczasu się zabezpieczyć. Pytanie, jak to zrobić?

Weryfikacja dwuskładnikowa

Skomplikowane hasło, które zmieniamy regularnie co kilka tygodni to absolutne minimum do zachowania bezpieczeństwa danych. Mimo to zaleca się korzystanie z wielu innych metod, wśród których niezwykle popularna jest tak zwana weryfikacja dwuetapowa (dwuskładnikowa). Jak działa? Podczas logowania do konta na nowym urządzeniu, musimy podać naszą nazwę użytkownika oraz hasło. To jednak nie wszystko – usługodawca poprosi nas o dodatkowe potwierdzenie kodem, który możemy uzyskać na kilka sposobów (SMS, dedykowana aplikacja, token). Powiedzmy sobie szczerze – żadna opcja nie jest do końca wygodna, o czym przekonuje się podczas każdorazowego „podpinania” konta Google na nowym sprzęcie. Czy nie można przejść tego procesu jeszcze szybciej?

Otóż można, a właściwie będzie można, gdyż implementacja nowego rozwiązania potrwa nawet kilka tygodni. Zastanawiacie się pewnie o jakim rozwiązaniu mowa. Cóż – gigant postanowił wykorzystać Google Now, a właściwie drzemiącą w nim funkcję powiadomień jako swoisty token.

Działanie będzie tutaj do bólu proste. Podczas próby zalogowania na do usługi Google, zamiast SMS-a otrzymamy interaktywną notyfikację, w którą klikając, potwierdzamy naszą tożsamość. Prościej i wygodniej po prostu się nie da. Naturalnie do sprawnego funkcjonowania opcji potrzebne będzie aktywne połączenie internetowe. W przeciwnym razie musimy posiłkować się weryfikacją poprzez SMS lub aplikację Google Authenticator.

Zainteresowani?

Jeśli zainteresowała was opisywana funkcja, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście mogli zacząć z niej korzystać. Wystarczy zalogować się tutaj i uaktywnić opcję weryfikacji dwuetapowej. Waszym oczom powinien ukazać się ekran „zgody” na nową metodę logowania. W moim przypadku „zaskoczyło” od razu, ale wielu moich znajomych nie miało tyle szczęścia. Nic dziwnego – aktualizacja nowej opcji będzie wprowadzana falowo.

Istotne jest przy tym, że z rozwiązania będzie można korzystać również na systemie iOS, co w mojej ocenie jest właściwym krokiem. Wbrew pozorom użytkownicy mobilnego systemu operacyjnego Apple’a stanowią spory procent „klientów” Google.

Źródło: The Verge

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...