You are here
macOS High Sierra wylądował — przegląd nowości artykuły News 

macOS High Sierra wylądował — przegląd nowości

Zgodnie z przewidywaniami, wczoraj o godzinie 19 czasu polskiego Apple udostępniło za pośrednictwem AppStore najnowszą aktualizację swojego desktopowego systemu macOS High Sierra. Po kilkugodzinnej “zabawie” z nowościami przyszła pora na krótkie podsumowanie i pierwsze wrażenia.

macOS High Sierra

macOS High Sierra nie jest przełomową aktualizacją, która znacząco zmienia sposób obsługi systemu. Instalacja paczki aktualizacyjnej nie oznacza przemodelowania interfejsu. W zasadzie w kwestii wizualnej nie zmieniło się praktycznie nic. Czegóż więc możemy spodziewać się po nowym systemie? Odpowiadamy.

Co nowego w macOS High Sierra?

Mimo że nowości w macOS High Sierra nie mają startu do tych wdrożonych w iOS 11, nie mogłem doczekać się rozpoczęcia procesu uaktualnienia. Ten jednak przeciągnął się nieco ponad godzinę dziewiętnastą i winna temu była moja nieuwaga. Otóż aby przystąpić do instalacji, a w zasadzie pobierania rzeczonego systemu, należało odnaleźć dedykowaną zakładkę w AppStore lub udać się w odpowiednią część repozytorium przy pomocy specjalnego linku. Jeśli nie dokonaliście jeszcze aktualizacji, skorzystajcie ze wspomnianego łącza, to ułatwi sprawę. Przejdźmy więc do listy nowości, która nie jest co prawda długa, ale znajdziecie na niej kilka interesujących punktów.

APFS (Apple File System)

Nowy system plików zastępuje archaiczny liczący sobą grubo ponad dwadzieścia lat HFS+, który tłumił możliwości dzisiejszych szybkich dysków SSD. Wzrost wydajności jest zauważalny i mowa tutaj zarówno o uruchamianiu aplikacji, jak i przenoszeniu plików.

Metal 2

Nowa odsłona API Metal przerzuci większość zadań związanych z grafiką, takich jak renderowanie i obliczenia na GPU, co może i z pewnością wpłynie pozytywnie na responsywność interfejsu oraz uruchamianych programów. Warto dodać, że Metal 2 współpracuje z zewnętrznymi kartami graficznymi i jest w pełni zgodny z technologią VR.

Zdjęcia

Wspomniana aplikacja wzbogaciła się o nowe sposoby porządkowania zdjęć. W Zdjęciach znajdziemy teraz rozbudowany pasek boczny, ciekawsze “wspomnienia”, większe miniatury w albumie Osoby oraz możliwość współpracy z innymi aplikacjami. Prawdziwa siła skrywana jest jednak w narzędziu edytorskim. Otóż użytkownicy dostali do dyspozycji zaawansowany zestaw opcji, takich jak kadrowanie, krzywe, kolor selektywny oraz możliwość wywoływania plików RAW. Warto wspomnieć o kompatybilności z Live Photos.

Notatki

Po wprowadzaniu w iOS 11 możliwości przypinania notatek na górze oraz tworzenia weń tabel miałem spore trudności z obsługą tegoż programu na moim MacBooku. Teraz, po aktualizacji do macOS High Sierra wszystko jest już ze sobą zgodne.

Mail

Tutaj usprawniono jedynie wyszukiwarkę, która pracuje w sposób efektywniejszy, wręcz inteligentny. Specjalny algorytm stara się poznawać użytkownika, tak by sugerować mu najlepsze możliwe wyniki.

Safari

Przeglądarka to przede wszystkim inteligentna ochrona przed śledzeniem przez przeróżne serwisy internetowe oraz sieci reklamowe. Apple oddało w ręce użytkownika możliwość zablokowania automatycznego odtwarzania wideo, włączenia funkcji Reader na stałe oraz opcji pozwalającej na zapisanie preferencji danej witryny.

Czegoś tu zabrakło

macOS High Sierra jest jedynie usprawnieniem, dopieszczeniem macOS Sierra i takie też spełnia zadanie. Nie oczekiwałem po systemie potężnej dawki nowości, dlatego tez nie czuję się zawiedziony. Jedyne, do czego mogę i chce się przyczepić to nieobecność pełnej synchronizacji wiadomości pomiędzy urządzeniami Apple’a. To irytujące, że pojedyncze SMS-y muszę kasować na każdym iSprzęcie oddzielnie.

 

Lista kompatybilnych komputerów

  • iMac – 2009 oraz nowsze
  • MacBook – 2009 oraz nowsze
  • Mac Pro – 2010 oraz nowsze
  • Mac mini – 2010 oraz nowsze
  • MacBook Pro – 2010 oraz nowsze
  • MacBook Air – 2010 oraz nowsze

Źródło: Apple

Related posts

Leave a Comment