You are here
Świat nowoczesnych technologii – budulec czy morderca więzi międzyludzkich? felietony 

Świat nowoczesnych technologii – budulec czy morderca więzi międzyludzkich?

Udając się w odwiedziny do dziadków, bardzo często słyszymy zdania typu: „gdy byłem młody/ byłam młoda nie potrzebowano tych wszystkich elektronicznych gadżetów i ludzie byli bardzo zadowoleni”.

Najnowsze badania przeprowadzone przez tak renomowaną na światowym rynku firmę jak Samsung wskazują jednakże, że osoby starsze nie do końca mają w tej materii rację. Z jakiego powodu?

Żyjemy w bardzo dynamicznym społeczeństwie – mówi się, że miejsce zamieszkania jest uzależnione od miejsca zatrudnienia. Polacy podróżują już nie tylko po swoim kraju, ale wyjeżdżają nawet daleko za granicę. Nasi żołnierze biorą i brali aktywny udział w wielu misjach militarnych, choćby w Iraku czy Afganistanie. Jak inaczej udałoby się im skontaktować z bliskimi, gdyby nie telefony i komunikatory internetowe? Samsung przeprowadził badania w pięciu największych państwach europejskich: Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Hiszpania. Okazało się, że znaczna część respondentów, bo aż 64% zgodziła się ze stwierdzeniem, że technologie zacieśniają więzy rodzinne. Po co pisać list, jeśli można kogoś usłyszeć, a nawet zobaczyć, gdy znajduje się kilka tysięcy kilometrów od nas?

Ponadto, okazuje się, że postęp w dziedzinie komunikacji sprzyja budowaniu związków na odległość. Około 25% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie dotyczące porozumiewania się z drugą połówką za pomocą portali społecznościowych, a niecałe 15% decyduje się także na wspomniane wcześniej połączenia video. Jak wielu osobom się wydaje, technologie nie muszą wcale sprawiać, że człowiek będzie wolał siedzieć przed monitorem komputera czy innego urządzenia, zamiast spotkać się ze znajomymi. Wszystko zależy od ludzkiego rozsądku. Z badania przeprowadzonego przez firmę Samsung wysnuć można jeszcze jeden, niestety smutny wniosek: te same technologie, które mogą budować relację, mogą ją także niszczyć – aż 7% respondentów w wieku od 18 do 65 lat kończyło znajomość za pośrednictwem wiadomości tekstowej.

Na podstawie powyższych danych można łatwo zauważyć, że to nie rozwój technologiczny jest problemem – stanowi on pewnego rodzaju dobrodziejstwo czasów, w jakich żyjemy, ale to tylko od nas zależy, w jaki sposób go wykorzystamy. To charakter i kultura osobista człowieka kreślą to, co znajdzie się w treści wiadomości do osoby bliskiej.

Źródło:  Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

 

Related posts

Leave a Comment