You are here
[Test] MaxCom MM238 3G – tradycyjny telefon komórkowy okiem geeka testy 

[Test] MaxCom MM238 3G – tradycyjny telefon komórkowy okiem geeka

Tak naprawdę, testowany przeze mnie model MaxCom MM238 3G nie jest do końca tradycyjnym telefonem komórkowym, właściwie powinienem umieścić go w kategorii „future phone”. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

MaxCom MM238 3G test

MaxCom MM238 3G - test Vipmultimedia.pl

Nie przywykłem do korzystania z tego typu urządzeń. Przesiąknięty smartfonowym światem wykorzystywałem do granic możliwości technologie, jakie oferują dzisiejsze inteligentne telefony i przez chwilę nie pomyślałem, iż istnieje spora grupa osób, dla których wszystkie te nowinki są zwyczajnie niepotrzebne. Dla wielu użytkowników liczą się – prostota, bateria oraz niewielki rozmiar konstrukcji. Wszystko to i wiele więcej zapewnia testowany przeze mnie MaxCom.

MaxCom MM238 3G – UNBOXING

Pudełko, jak pudełko – nie spodziewałem się, iż producent przyśle do mnie opakowanie wykonane z drewna i wyłożone wiórkami. Wszak czekałem na prosty telefon, a nie kubańskie cygara. Mimo wszystko cieszyłem się, iż na pudełku znalazły się informacje dotyczące specyfikacji technicznej urządzenia – to spore ułatwienie, szczególnie jeśli jesteśmy w sklepie i chcielibyśmy szybko zerknąć na to, co oferuje sprzęt.

MaxCom MM238 3G - opakowanie

Zawartość zestawu sprzedażowego jest dość skromna. Poza całkiem przyjemnie wyglądającymi (dźwięk to osobny temat) słuchawkami, w pudełku znalazłem jedynie jednoczęściową ładowarkę.

MAXCOM MM238 I PIERWSZE WRAŻENIA

Cóż, MaxCom MM238 3G zaskoczył mnie pozytywnie. Telefon sprawia wrażenie solidnego. Jest ciężki, choć nie przesadnie, co powodowało, iż miałem wrażenie obcowania z urządzeniem znacznie droższym.  Kolejnym plusem była demontowalna pokrywa baterii, którą również można bez problemu wymienić, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Najciekawsze jest to, iż spora część powierzchni telefonu została wykonana ze szczotkowanego aluminium – to, choć „szlachetne”, kiepsko komponowało się z dość tandetnym tworzywem sztucznym (nie przepadam za określeniem „plastik”).

MaxCom MM238 3G - telefon

Kolejnym miłym zaskoczeniem okazał się całkiem spory, jak na „future phone” ekran, który pozwalał na naprawdę wygodne przeglądanie wyświetlanej na nim zawartości.

EKRAN

Jest kolorowy – to ogromna zaleta. Teraz na poważnie, wyświetlacz to 2,8-calowy LCD TFT, którego rozdzielczość wynosi 240 x 320 pikseli, co daje nam zagęszczenie na poziomie 143 ppi. Jeśli patrzeć przez pryzmat smartfonu MM238, wypada słabo, jeśli jednak porównać go z konkurencją – nie jest najgorzej.

MaxCom MM238 3G - wyświetlacz

Choć wąskie kąty widzenia, niska rozdzielczość oraz wyblakłe kolory dla mnie okazały się barierą nie do przeskoczenia, jestem przekonany, iż docelowa grupa nabywców testowanego modelu uzna wymienione wady za niezauważalne.

MAXCOM MM238 3G – MULTIMEDIA ORAZ APARAT

Oczekujecie możliwości wielogodzinnego odtwarzania filmów FullHD lub choćby 720p, wciągających trójwymiarowych gier oraz możliwości edycji szczegółowych zdjęć, naturalnie wykonanych przez trzymany w ręku sprzęt? Jeśli tak, na starcie możecie odpuścić – testowane urządzenia zwyczajnie nie jest przeznaczone dla was.

Decydując się na zakup MaxCom MM238 3G, należy zdawać sobie sprawę, iż prostota to nie tylko ograniczenie skomplikowania telefonu, lecz także „upośledzenie” jego funkcjonalności. O ile młodzież będzie słuchawką zawiedziona, o tyle już emeryt bądź osoba zapracowana, nie wykorzystująca zaawansowanych funkcji multimedialnych, doceni wspomnianą prostotę.

MaxCom MM238 - aparat i tył

Filmy, muzyka oraz gry? Pewnie – film odtworzymy, choć w podłej rozdzielczości, muzyka również nie jest problemem, zwłaszcza że dołączone do zestawu słuchawki całkiem nieźle radzą sobie z odtwarzaniem dźwięków. Gry i aplikacje na telefonie? Owszem, pod warunkiem, że mówimy o apletach Java.

Aparat to oddzielny temat. Co prawda nie spodziewałem się po 2 Mpix matrycy bóg wie czego, jednak jakieś oczekiwania były. Niestety, nie jest dobrze. Właściwie wbudowany w urządzenie aparat nadaje się jedynie do cyknięcia szybkiej fotki jakiejś „głupoty” i wysłania jej MMS-em. Zresztą oceńcie sami:

MaxCom MM238 - zdjęcia

MaxCom MM238 - zdjęcia2

MaxCom MM238 - zdjęcia3

OPROGRAMOWANIE MAXCOM MM238 3G

W opisywanym modelu znajdziemy autorski system operacyjny, obsługujący jedynie proste aplikacje Java. Na szczęście w oprogramowaniu zaimplementowano wiele przydatnych dodatków, z których nie sposób nie docenić – latarki, budzika, kalkulatora, kalendarza oraz dyktafonu. Co ciekawe, za sprawą wbudowanego modułu GSM/3G bez problemu sprawdzimy aktualne maile oraz przeczytamy najświeższe informacje w przeglądarce www. Nie są to może najprzyjemniejsze czynności, ale cóż – da się. Sztuka dla sztuki? Takie odniosłem wrażenie.

MaxCom MM238 - oprogramowanie

Jeśli jednak przywołać na myśl starsze telefony, prezentujące podobny poziom technologiczny, zauważymy, iż rozmieszczenie poszczególnych elementów, jak i liczba kliknięć dzielących nas od danej funkcji prezentują się tutaj o wiele przyjemniej. Nie mniej jednak dalej jest to prosty do bólu system, nieoferujący wymagającemu użytkownikowi niczego specjalnego.

WYDAJNOŚĆ I BATERIA

MaxCom MM238 3G z pewnością nie jest kombajnem multimedialnym – to kwestia bezdyskusyjna. Nie jest to jednak równoznaczne z niską wydajnością. Patrząc na dzisiejsze smartfony, które potrafią „przyciąć” przy naprawdę potężnej konfiguracji sprzętowej, MaxCom zaskakuje. Podczas okresu testowanego nie spotkałem się z ani jedną sytuacją, w której telefon odmówił posłuszeństwa, choćby na chwilę. Optymalizacja stoi tutaj na wysokim poziomie i użytkownicy wymagający bezproblemowej pracy będą z tego telefonu naprawdę zadowoleni.

MaxCom MM238 - akcesoria

Bateria to kolejny plus urządzenia. Tydzień bez ładowarki? W trybie czuwania plus ewentualne krótkie połączenia – wynik realny. W przypadku standardowego użytkowania możemy mówić o kilku dniach – trzy, cztery, w zależności od zadań, jakie postanowiliśmy stawiać przed telefonem.

PODSUMOWANIE TESTU MAXCOM MM238 3G

Końcowa ocena MaxCom MM238 3G sprawiła mi sporo trudności. Nie zrozumcie mnie źle – urządzenie samo w sobie jest naprawdę ciekawą propozycją. Problem w tym, iż propozycja dotyczy bardzo wąskiej grupy użytkowników, których wymagania są, delikatnie mówiąc, skromne.

Owszem, dla wspomnianych klientów testowany telefon nadaje się wręcz idealnie, jednak patrzę na niego oczami fana nowych technologii i martwi mnie to, że urządzenie nie oferuje mi niczego, dosłownie niczego, co mogłoby mnie przekonać do zakupu.

MaxCom MM238 - bateria

Reasumując – jeśli szukasz prostego telefonu do dzwonienia bądź chcesz obdarować nim swojego dziadka, MaxCom będzie wyborem dobrym. W przeciwnym razie – warto rozejrzeć się za czymś innym, choćby „ze stajni” producenta.

 Plusy: 

 zielony Aluminiowe elementy

 zielony Bateria

 zielony Prostota

 zielony  Waga

 Minusy: 

czerwony Brak pełnoprawnnego systemu 

czerwony  Tandetny plastik

   Specyfikacja techniczna: 2,8 ” ekran (240 x 320 pix), akumulator 1200 mAh,  aparat 2 Mpix, waga 112g, wymiary 130 x 56 x 12 mm.

 

Related posts

19 thoughts on “[Test] MaxCom MM238 3G – tradycyjny telefon komórkowy okiem geeka

  1. […] [Test] MaxCom MM238 3G – tradycyjny telefon komórkowy okiem geeka […]

  2. cezar

    jestem już dziadkiem. i w sensie strikto i wiekowo. ale….. dziadek też czasami coś potrafi. ja z komputerem jestem od 1992 roku i poruszam się biegle po programach biurowych, graficznych, księgowych. nie obcy jest mi Internet i nie jednego młodego bym przeskoczył z wiedzą a na pewno doświadczeniem. ale nie o to chodzi. kupiłem MM238. być może, że za trzy miesiące będę żałował. póki co to zadzwonienie do innej osoby nie nastręcza mi problemów, odebranie rozmowy też, napisanie SMS typu “wrócę o 14” też nie. a teraz do konkluzji. mam 60 lat. telefon służy mi do kontaktów telefonicznych. laptop Lenovo z modułem LTE do bieżącej zabawy i jako centrum multi – radio, na+, Internet. a laptop do pracy. do robienia zdjęć mam ukochaną lustrzankę. płenta: MM238 to nie sprzęt dla upośledzonych! to telefon dla tych którzy nie muszą mieć wszystkiego w jednym urządzeniu. codzienne korzystanie z tableta czy robienie zdjęć porządną lustrzanką nie jest problemem. tak jak pisał autor tego artykułu: rzecz gustu.

  3. […] .ai-rotate{position:relative}.ai-rotate-hidden{visibility:hidden}.ai-rotate-hidden-2{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%}.ai-list-data,.ai-ip-data,.ai-list-block{visibility:hidden;position:absolute;width:100%;height:100%;z-index:-9999} [Test] MaxCom MM238 3G – tradycyjny telefon komórkowy okiem geeka […]

  4. Ami

    Generalnie jest duży popyt na telefony klasyczne, problem polega na tym że nie ma na rynku już telefonów klasycznych klasy premium wykonanych z bardzo dobrych materiałów których funkcjonalność jest mocno ukierunkowana na funkcje rozmów. Z dobrą jakością rozmowy, połączenia, modułem gsm zapeniającym dobry zasięg i mocną baterią. Tak jak było np. w Noki E52. Te maxcomy mogłyby tą niszę przejąć ale z recenzji wynika że firma nie naciska mocno na jakość, stawiając raczej na zasade “Tanie telefony dla emerytów” – Tanie = Niskiej jakości. Byłem zainteresowany mm238 ale wyszło że nie ma tam metalu tylko tworzywo metalizowane, którego powłoka zetrze się po roku. I niestety w miejscu gdzie maxcom nie łapie zasięgu w starej E52 można normalnie rozmawiać przy tej samej sieci.

  5. ewel

    Jak dla mnie bardzo praktyczny telefon. Tak jak piszecie, by dzwonił, pisał i działał 🙂 Warto określić najpierw do czego ma nam być potrzebny telefon i dopeiro potem wybierać. Zaletą tego telefonu jest wytrzymała bateria, a to jest duży plus jak ktoś często dzwoni i pisze smsy

  6. asia

    Na liscie kontaktów na poczatku sa jakies ikonki jest ich 5 niby obrazek karty sim ale nie da sie tego usunac dopiero wpisane kontakty sa pod nimi to jest denerwujace i po co to!!!

  7. ac/dc

    Totalna tragedia!
    Nie ma najmniejszej szansy na pobieranie książki telefonicznej przez zestaw głośnomówiący.
    Niby BT działa, ale słowo ‘niby’ jest chyba najważniejsze w tym zadaniu…

  8. eszm

    Telefon żenada!!!
    Ustawienia transmisji danych nie do wykonania mimo że zakupiony w polskiej sieci nie działa.
    Dlatego nie działają również MMS-y i wszystko co się z tym wiąże.
    Jakość mikrofonu dno bardzo słabo i niewyraźnie jestem słyszalny, wręcz trzeba krzyczeć do mikrofonu.
    Brak programu do obsługi i archiwizacji danych choćby kontaktowych. Po uszkodzeniu wyświetlacza musiałem rozebrać taki drugi telefon aby odzyskać dane.
    Nie jest wart nawet 50 zł a gdzie mowa o 200.
    Zdecydowanie nie polecam, można kupić za tą kasę lepszy i nawet tańszy klasyczny telefon.

  9. Szymons

    Właśnie nie każdy szuka i potrzebuje odlotowego telefonu….potrzebny był telefon dla Taty,który potrzebuje telefonu tylko do dzwonienia i czasami wysyła sms….fotki robi równie sporadycznie.Ten telefon będzie odpowiedni i co zauważyć klasyczny nie dotykowy co starszym osobom i facetom o potężnej jednak dłoni nawet obsługa sprawia problem,więć klawisze są jak najbardziej wskazane .Dzieki za fachowy opis i opinię.

  10. miecz.k

    cz7y ktoś wie jak wysłać SMS na komunikator, np. 72052 ?

  11. agnieszka majczyna

    nie umiem wprowadzić nazwiska osoby, której wprowadziłam numer.
    jestem osobą w podeszłym wieku

  12. straszne gówno, mój wytrzymał mniej niż 3 miesiące

  13. mp

    mam maxcom mm238 od 3 miesięcy, system się sypie = łaćzność z internetem padła zupełnie, nie wyświetla żadnej tapety, dostęp do maila nieczynny i parę innych szczegółów w innych telefonach sama aktualizowałam system w razie potrzeby, tutaj niestety nie znajduję możliwości….

  14. Krzychu

    Brak słów Gdubym wiedział o tym telefonie cokolwiek przed zakupem nigdy bym go nie kupil. Masakra

  15. Anonim

    Droga firmo MAXCOM
    W trosce o przyszły rozwój firmy chciałbym jako klient zgłosić drobne uwagi. Pozsiadam model telefonu MM320 gdyż bardzo lubię ładne i proste telefony do komunikacji.
    Jednak brak słownika t9 w oprogramowaniu SMSa to już w telefonach retro bywało. Podobnie zresztą jest z brakiem możliwości spersonalizowania wielkości tekstu. Tutaj dodam ze telefon mógłby mieć przy okazji opcje przełączania w tryb czerni i bieli czyli wysokiego kontrastu dla os. Niewiczących a dodatkowym atutem za jest też oszczędność baterii w takim trybie. Choć telefon posiada śmiesznie mało pamięć bo tylko 29MB jak na dzisiejsze czasy jest to dobrze zrekompensowane wejściem na kartę pamięci z całkiem dobrą głośnością muzyki i rozmów oraz tryb głośnomówiący telefon dzięki czemu nadaje się dodatkowo jako odtwarzacz mp3. Co do Aparatu nie mam zastrzeżeń jakościowych robi wyraźne zdjęcia rozkładom autobusów czy strony tekstu. Jednak aparat nie jest zagłębiony w obudowie dzięki czemu łatwo sie rysuje. Dodatkowo światło jest po prostu marne nie nadaje się jako latarka a co dopiero flash do aparatu tu za to światło czuje sie oszukany jest zapewniana latarka u was na stronie a tego nie można nazwać latarka.
    Wielkie brawa za baterie i metalowa klapkę jednak szkoda ze cała obudowa nie jest metalowa taki elegancki wygląd nadał by mu konkretnego charakteru a gdybyście kiedyś do takich zwykłych telefonów dodali prawdziwe 3G UMTS i opcje robienia z teflonu modemu wifi oraz ciut lepszego 5mpx aparatu czy takiej drobnostki jak boczne guziki aparatu i poogłaszania/ściszania to macie możliwość zabłysnąć na rynku czego wam życzę 😉

  16. hippek

    warto dodać, że nie ma możliwości zmiany dzwonka oraz wielkości czcionki co dla telefonu raczej dla osób 50+ całkowicie go przekreśla. Zakupiłem MM136 dla mamy ale zakładam, że to ten sam “czort”

    1. Marcin Karbowiak

      Niekoniecznie. Każdy użytkownik 50+ może mieć inne oczekiwania.

  17. Aniko

    Dzięki za artykuł, właśnie szukam telefonu do trudnych warunków, który dzwoni, pisze sms-y i ma latarkę 🙂

    1. Marcin Karbowiak

      Dziękujemy. Zdecydowanie polecamy.

Leave a Comment