6 aplikacji na Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita

Już jutro wybrane budowle oraz miejsca podświetlone będą na kolor fioletowy. To właśnie 19 maja przypada Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita.

Podaje się, że na colitis ulcerosa i chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi w Polsce 50 tysięcy ludzi. Choroby zbierają żniwa nawet wśród małych dzieci. Ciągłe podporządkowywanie się samopoczuciu, życie od remisji do zaostrzenia – znamy to. Poniżej opiszemy kilka aplikacji na urządzenia z systemem Android, których część znajdziecie również dla iOS-a. Mają one pomóc w monitorowaniu przebiegu choroby i są przydatne zarówno dla chorych, jak i dla ich rodzin.

  1. GI Monitor

Ta darmowa aplikacja pozwala śledzić objawy choroby, a zgromadzone dane przesłać od razu do lekarzy. Informacje gromadzone są synchronizowane na wszystkich platformach w czasie rzeczywistym, a my możemy wydrukować raport z monitoringu choroby. Wśród opcji znalazły się: BM (liczba wizyt w toalecie), Stress Level (poziom naszego stresu), Pain Level (poziom bólu), Meal (dieta), Weight (waga), Custom Symptom (symptomy zaostrzenia lub remisji), Question for Doctor (można zadać pytanie lekarzowi), Photo Therapy (dokumentacja) oraz Daily Logs (dzienny raport). Całość wygląda czytelnie, a aplikacja powinna być przydatna nawet osobom, które zbyt dobrze nie rozumieją języka angielskiego. Ikonki pokierują je do odpowiednich opcji.

  1. Ulcerative Colitis Information

Drugi z kolei program jest czymś w rodzaju encyklopedii colitis ulcerosa. Znajdziemy w niej więc podstawowe informacje dotyczące definicji, objawów, towarzyszących chorobie nieprzyjemności, ryzyka zachorowania, komplikacji oraz przygotowania do wizyty lekarskiej. Aplikacja jest przydatna przede wszystkim dla rodzin osób chorych oraz opiekunów.

  1. IBD Assistant

Aplikację stworzył człowiek chory na chorobę L-C, by pomagała innym chorym. Przypomina ona pierwszą z opisywanych pozycji, jednak dodano do niej możliwość wpisywania wyników badań krwi, zażywanych leków i terminów wizyt lekarskich.

  1. IBD (Crohn’s, Colitis)

Jest to kolejny program, który stworzyła osoba chora na colitis ulcerosa. Twórca wykorzystał swoje doświadczenie w dzieleniu się z innymi informacjami dotyczącymi diety. Znajdziemy tam zarówno potrawy, jakie możemy jeść, jak i te, które są zakazane i mogą spowodować przykre dolegliwości. Aplikacja opisuje również leki i zioła, a także symptomy chorób. Graficznie może nie jest ciekawa, ale dość czytelna.

  1. Inflammatory Bowel Disease

Aplikacja ma charakter edukacyjny. Przy pomocy krótkich filmów wideo przedstawiono to, co dzieje się w organizmie osoby chorej. Przy produkcji programu brał udział lekarz, który na co dzień jest gastroenterologiem w szpitalu w Londynie. Można zatem spodziewać się, że zaprezentowane treści będą wysokiej jakości i nie będą zawierały dezinformujących błędów. Dla tych, którzy chcą zrozumieć co dzieje się w ich ciele lub organizmie bliskiej im osoby, pozycja obowiązkowa.

  1. myIBD+

Ostatni z programów, które chcę przedstawić, jest bardzo podobny do pierwszej z opisywanych aplikacji. Ponownie mamy tutaj opcje: Stool (liczba wizyt w toalecie), Food (dieta), Pain (poziom bólu), Mood (samopoczucie), Meds Taken (leki, które bierzemy), Other Issues (inne dolegliwości), History (przebieg choroby), IBD Academy (bardzo ciekawa opcja edukacyjna) oraz myIBD Passport (dokumentacja choroby). Nie musimy znać biegle języka angielskiego, by móc z niej korzystać. Ikonki wskażą nam bezbłędnie czego dotyczy konkretna opcja.

Wymienione przez mnie aplikacje to jedynie pewien wyrywek. Google Play oferuje również programy dla lekarzy oraz płatne, bardziej rozbudowane opcje. Liczba tego typu aplikacji będzie wzrastać, co być może ułatwi zrozumienie, że wśród nas są osoby chore. Nie każdą chorobę widać i powinniśmy o tym pamiętać. 

 

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

 

Dodaj komentarz

237 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
ChatGPT – interesująca nowinka z niską szansą na komercjalizację?

Bartosz Baziński, programista, założyciel firmy technologicznej SentiOne, która od 11 lat buduje zaawansowane modele sztucznej...