You are here
Agent Smith na ponad 25 mln smartfonów z Androidem artykuły mobile News 

Agent Smith na ponad 25 mln smartfonów z Androidem

Na smartfonach 25 milionów użytkowników sprzętu z Androidem pojawił się właśnie groźny malware. Agent Smith, bo tak nazwano szkodnika, wyświetla na ekranie telefonu natarczywe reklamy, ale to może być dopiero początek jego problemowej „działalności”.

Agent Smith
fot. Pxhere

Android nie jest najbezpieczniejszym systemem mobilnym, ale trzeba przyznać, że kroki poczynione przez producentów sprzętu oraz Wujka Google skutkują poprawą tego stanu rzeczy. O ile zabezpieczenia zdają egzamin, o tyle czynnik ludzki zawsze, po prostu zawsze stanowi słaby element. Świetnie obrazuje to nowy rodzaj złośliwego oprogramowania.

Agent Smith atakuje smartfony

Specjaliści z firmy Check Point odkryli nowego szkodnika celującego swoimi działaniami w użytkowników smartfonów z Androidem. Nazwa urządzenia nawiązuje do popularnej trylogii braci Wachowskich. W filmach z uniwersum Matrixa pojawiał się motyw Agenta Smitha, który przybierał przeróżne postaci, próbując ukryć swoją tożsamość oraz plany. Nowo odkryty malware działa w podobny sposób.

Szkodnik podszywa się pod inne aplikacje. Po instalacji oprogramowania zaczyna wyświetlać użytkownikowi natarczywe reklamy. O ile jest to drażniące, o tyle ciężko nazwać banery reklamowe groźnymi. Niemniej, Agent Smith prawdopodobnie kradnie również dane użytkownika, choć na ten moment nie udało się tego jeszcze ostatecznie potwierdzić. Tak czy inaczej, warto trzymać się na baczności.

Zastanawiacie się pewnie, w jaki sposób dochodzi od zainfekowania wirusem. Cóż, nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli korzystacie jedynie z Google Play Store, raczej nie macie się czego obawiać. Agent Smith działa w obszarze mniej zaufanych repozytorium z aplikacjami dla Androida. Reasumując, aby skuteczni chronić swoje urządzenie, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku.

Na koniec dodam tylko, że wśród 25 milionów zarażonych smartfonów, aż 15 milionów pochodzi z Indii. Pozostałe „infekcje” dotyczą Europy oraz USA. Urządzenia z Androidem znajdziecie pod TYM adresem.

Źródło: The Verge

Related posts

Leave a Comment