zdjęcie laptopa i słuchawek

AI od Google stworzyło muzykę

Podczas ostatniego festiwalu muzyczno-technologicznego Moogfest zapowiedziano bardzo interesujący projekt od Google. Czym jest Magenta?

zdjęcie laptopa i słuchawek

Magenta jest projektem, który powstał z inicjatywy osób pracujących nad Google Brain. Ten z kolei odpowiedzialny jest za deep learning, czyli opracowywanie nowych algorytmów pozwalających maszynom na uczenie się i rozumienie abstrakcyjnego myślenia. Pisaliśmy o tym, że jeden z aspektów deep learning trafi na Facebooka, ale Magenta to zupełnie inna bajka.

Do tematu nauki inżynierowie podeszli z drugiej strony. Nie chcieli uczyć maszyn tego, jak mają rozumieć ludzkie myślenie i zachowanie, ale chcieli sprawdzić, czy potrafią same tworzyć. I choć wydaje się to czymś nieosiągalnym to tak, Magenta udowadnia, że komputery mogą tworzyć sztukę. To jeden z głównych celów programistów, choć chcieliby oni rozwinąć projekt tak, by zebrać wokół siebie całą społeczność muzyków oraz programistów, którzy wspólnie by się rozwijali.

http://www.youtube.com/watch?v=6ZLB2-_0Hxw

Brzmi jak fantazja? Trudno wyobrazić sobie algorytm, który będzie w stanie stworzyć pełnowymiarowy utwór muzyczny. Wydaje się, że potrzeba do tego wyobraźni, talentu i przede wszystkim ogromnych pokładów cierpliwości. Muzycy latami kształcą się, by spod ich palców wychodziły oryginalne utwory. Tymczasem pierwszy utwór już powstał. I choć algorytm odpowiada tylko za dźwięki klawiszy, a perkusję dodał już człowiek, to i tak brzmi to zaskakująco dobrze.

Projekt działa w oparciu o open-source’owy TensorFlow, który z powodzeniem wykorzystywany jest już w m.in. Gmailu, Google Photos czy wyszukiwarce i jest kolejną generacja API (sposób komunikacji między programami). Stworzenie utworu muzycznego to nie lada sukces, ale choć brzmi dość amatorsko, to nie jest zabawą znudzonych programistów. Projekt w przyszłości ma znaleźć zastosowanie w programach do obróbki muzyki i pozwoli na pomaganie twórcom w chwilowym braku weny. Tworzenie muzyki z pomocą algorytmów z pewnością będzie o wiele łatwiejsze. Tylko czy potrzebne? Ile w takiej melodii zostanie artysty, a ile od siebie da algorytm?

Źródło: MagentaBlog

_____________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...