Steam maj slide

Majowa ankieta Steam – Windows 10 zyskuje na popularności

„Valve” opublikowało wyniki ankiety sprzętowej, która została przeprowadzona w maju 2016 roku wśród użytkowników platformy „Steam”. Nowością, którą znajdziemy na liście kategorii są okulary VR – na ten moment zestawienie uwzględnia tylko gogle „Oculus Rift” oraz „HTC Vive”.

Steam maj slide

Tradycyjnie, Jak co miesiąc na stronie internetowej platformy elektronicznej dystrybucji „Steam”, firma „Valve” opublikowała wyniki ankiety podsumowującej maj 2016 roku. Porównując aktualne wyniki z tymi z poprzedniego miesiąca, zauważymy jedną nową kategorię, czyli gogle VR. W tym momencie w zestawieniu uwzględnione zostały tylko dwa modele: „Oculus Rift” oraz „HTC Vive”, z czego sprzęt Tajwańczyków jest odrobinę popularniejszy – użytkuje go 0,09% osób biorących udział w ankiecie. Oba urządzenia debiut rynkowy zaliczyły stosunkowo niedawno, („HTC Vive” swoją premierę miało 5 kwietnia, natomiast „Oculus Rift” na półki sklepowe trafił 28 marca) czym tłumaczyć można fakt tak małej liczby respondentów posiadających sprzęt z segmentu VR.

System Operacyjny

Podobnie jak miało to miejsce w kwietniu, pierwszą pozycję zdołało obronić najnowsze dziecko „Microsoftu” – „Windows 10” w wersji 64-bitowej. Obecnie na swoje urządzenia wspomniany system zainstalowało 39,68% ankietowanych, co przełożyło się na 1,5% wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. „Windows 7” oraz „Windows 8” uplasowały się odpowiednio na drugim oraz trzecim miejscu odnotowując nieznaczne spadki. Nie oznacza to, że nagle gracze uznali wyższość najnowszej platformy giganta z Redmond nad wcześniejszymi wersjami oprogramowania „Microsoftu”. Wzrostu „popularności” dziesiątki doszukiwałbym się raczej w inwazyjnej polityce aktualizacyjnej Amerykanów. Firma wciska „Windowsa 10” wszystkim posiadaczom „Windówsów 7„ oraz „8/8.1”. Dodać do tego musimy także fakt, iż wszystkie obecnie sprzedawane komputery posiadają zainstalowaną już na swoim pokładzie najnowszą wersję OS-a. Tendencja wzrostowa przynajmniej przez dwa najbliższe miesiące powinna się utrzymać z racji tego, iż 29 lipca 2016 roku „Microsoft” zaprzestanie darmowej aktualizacji starych systemów do najnowszej „dziesiątki”.

Steam maj screen

Pamięć RAM oraz karty graficzne

W badanych zestawach komputerowych dalej króluje 8 GB pamięci RAM, co przekłada się na 32,10%. Ciekawostką jest to, iż coraz więcej użytkowników posiada komputery z co najmniej 12 GB pamięci – aktualnie jest to 18,02%. Jak przedstawia się sytuacja z kartami grafiki? Otóż pierwsze miejsce nadal okupuje układ „GeForce GTX 970”, który uzyskał nieduży przyrost na poziomie 0,03%. Na ten moment posiada go 4,94% badanych osób. Na drugim miejscu uplasowało się z kolei „GeForce GTX 960”, z którego korzysta 3,28% użytkowników. Dalej znajdziemy układy z rodziny „Intel Graphics 4000”, które odnotowano u 3,25% ankietowanych. Oznacza to, że nie każdy gra na wypasionym sprzęcie, a całkiem dużo popularnością cieszą się układy zintegrowane oraz notebookowe wersje „GTX-ów”.

Język

Najczęściej używanym językiem, którym posługują się użytkownicy „Steam” pozostaje wciąż angielski, ale to chyba dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Aktualnie używa go 46,62% respondentów i oznacza to wzrost o 1,7% względem kwietniowej ankiety. Z naszego języka korzysta 2,46% osób, co stanowi ósmą co do wielkości siłę na platformie.

Z pełną majową ankietą „Valve” zapoznacie się, odwiedzając ten adres.

Źródło: Steam

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór gier oraz konsol w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...