You are here
AliExpress czy Gearbest? Gdzie kupować elektronikę z Chin? poradniki 

AliExpress czy Gearbest? Gdzie kupować elektronikę z Chin?

Elektronika z Chin, nie ważne, czy mówimy o “oryginalnych” urządzeniach, czy produktach “no name”, stanowi kuszącą opcję zakupową. Niestety, jak wynika z moich obserwacji, wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy platformami takimi jak Gearbest a AliExpress. Wbrew pozorom, rzeczone platformy są czymś zupełnie innym i jak łatwo zagadnąć, rządzą nimi inne prawa.

Gearbest

Zdarza mi się kupować elektronikę z Chin, lecz miejsce, z którego zamawiam sprzęt lub akcesorium wybieram pod kątem danego produktu. Drobnostki — Ali, większy sprzęt — GB. Może wydać się to dziwne, zwłaszcza że poziom bezpieczeństwa w sklepie Gearbest i serwisie AliExpress zdaje się podobny. Wszak w obydwu przypadkach istnieje możliwość kontaktu ze sprzedającym oraz uzgodnienia wymiany tudzież zwrotu zakupów. Z doświadczenia wiem jednak, że pierwszy z podmiotów jest nieporównywalnie bezpieczniejszym miejscem. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest banalna.

Gearbest to sklep, a AliExpress serwis aukcyjny

Dzień Dziecka, Dzień Matki oraz Dzień Ojca dla wielu oznaczały istne szaleństwo zakupowe. Znajomi planujący sprezentować obdarowanym osobom elektronikę, jak co roku “przychodziły” do mnie po radę. Coraz częściej padały pytania o sklepy z Chińskimi urządzeniami oraz akcesoriami. Starałem się doradzać możliwie najlepiej, ale kłopotliwe okazywało się każdorazowe wyjaśnianie różnic pomiędzy platformami zakupowymi. Dziś postanowiłem je zdefiniować w tekście. Posłużę się przykładem AliExpress oraz sklepu Gearbest, które są najczęściej mylone.

AliExpress — serwis aukcyjny

Gearbest — sklep internetowy

Tak najłatwiej podsumować główną różnicę pomiędzy serwisami. Ali to odpowiednik naszego Allegro, w którym działa wielu sprzedawców. Choć zasady u nich panujące są zbliżone, podejście do klientów znacząco się od siebie różni. GB to nic innego, jak sklep internetowy. Po zapoznaniu się z zasadami opisanymi w regulaminie wiemy czego się spodziewać.

Co lepsze?

Tak — Xiaomi lepsze, ale teraz na poważnie. Skoro wiemy już, czym różnią się wspomniane podmioty, skupmy się na kwestii opłacalności, wygody oraz bezpieczeństwa zakupów.

Prawdą jest to, że na AliExpress wiele produktów kupimy taniej. Problem w tym, że te naprawdę “atrakcyjne” przeważnie oferowane są przez nie do końca zaufanych sprzedawców. Gearbest, choć droższy, jest w tej kwestii bezpieczniejszy. Co ważne, za sprawą europejskich magazynów, wysyłka wielu towarów trwa zaledwie kilka dni, a nie tygodni, jak to ma miejsce w przypadku Ali. Zamawiając towar bezpośrednio z Chin, musimy liczyć się z tym, że może on do nas nie dotrzeć. Mowa szczególnie o drobiazgach za kilka czy kilkanaście dolarów.

Dajcie znać w komentarzach, która z platform jest dla was atrakcyjniejsza.

Related posts

One thought on “AliExpress czy Gearbest? Gdzie kupować elektronikę z Chin?

Leave a Comment