Android Oreo

Android Oreo — nazwa ósmej odsłony Zielonego Robota potwierdzona

Stało się, zgodnie z zapowiedziami Google ujawnił dziś ostateczną nazwę Androida 8.0. Obyło się bez niespodzianek, nie przedłużając — przywitajmy Android Oreo.

Android Oreo

Zabawa w odgadywanie nazwy Androida 8.0 ciągnęła się miesiącami. Nazwa Oreo była początkowo jedynie żartem, z czasem przeobraziła się w przypuszczenia, aby po przejściu etapu przecieku stać się faktem. Nowa słodka nazwa została potwierdzona na dzisiejszym skromnym evencie, który zorganizowano przy okazji zaćmienia słońca, które mogliśmy zobaczyć jedynie w Ameryce. Przyznam, że lekko zawiodłem się na wspomnianym wydarzeniu. Dlaczego? Spodziewałem się streamu z konferencji-spotkania, na którym przedstawiciele firmy opowiedzą co nieco o ficzerach dostępnych w Android Oreo. Niestety, nie doczekałem się takowej formy prezentacji nowości. Na szczęście Google nieco zrehabilitowało się ciekawie przedstawioną witryną internetową, na której w przyjemny dla oka sposób streszczono istotne zmiany w oprogramowaniu.

Jaki jest Android Oreo?

Gigant z Mountain View twierdzi, iż Android Oreo będzie bezpieczniejszy, mądrzejszy, potężniejszy i słodszy. Za wzrost bezpieczeństwa odpowiedzą nowe mechanizmy skanujące Google Play Store, mądrość zapewnią nowe metody uczenia maszynowego TensorFlow, potęgę optymalizacja oprogramowana, słodkość zaś jest zasługą świetnych emotek. Teraz na poważnie…

Z najistotniejszych nowości wymienić należy:

Powiadomienia

Notyfikacje w Android Oreo przypominają nieco system iOS i nie jest to niczym złym. Przeciwnie, podoba mi się to, że przy ikonach aplikacji w przypadku otrzymania powiadomienia pojawi się kropka, zaś dłuższe przytrzymanie ikony programu rozwinie menu kontekstowe, zbliżone wyglądem do 3D Touch z iPhone’ów.

Picture-in-picture

PiP pozwala na zminimalizowanie filmu, tak aby bez przerywania odtwarzania materiału móc przejść do innych funkcji smartfona. Genialne w swojej prostocie rozwiązanie dostępne było, w co po niektórych nakładkach producenckich.

Nowe Emoji

Zabawne, że doczekaliśmy czasów, w których nowe emotikony są wymieniane jako jedna z najważniejszych nowości w oprogramowaniu. Nie mniej, warto odnotować to, że twórcy softu starają się dopieścić nawet takie szczegóły. Cóż, możliwe, że miliony nastolatków czekało na takowe ficzery, ja się do nich ni zaliczam. Co dokładnie poza “wzorami” zmieniło się w przypadku emoji w Android Oreo? Stały się one bardziej szczegółowe, co jest kolejnym “ukłonem” w stronę iOS.

Usprawnione kopiowanie

Android Oreo wnosi również efektywniejszy system zaznaczania i kopiowania działający w oparciu o rodzaj tekstu (SMS, link, dane teleadresowe).

Autouzupełnianie

Automatyczne wypełnianie formularzy osobowych w aplikacjach znane z przeglądarek (w tym Google Chrom) zawitało do Androida 8.0.

Android Oreo

Kiedy i dla kogo?

Android Oreo trafi na pierwsze smartfony już w najbliższych dniach. Oczywiście pierwszeństwo mają tutaj urządzenia sygnowane marką Pixel oraz Nexus, co jest w zasadzie swego rodzaju tradycją. Wspomniane serie sprzętów są “iPhone’ami” świata Androida. Użytkownicy sprzętu innych producentów muszą uzbroić się w cierpliwość. Najbliższe dni i tygodnie przyniosą pierwsze deklaracje w kwestii wstępnych terminów wypuszczenia aktualizacji systemowych.

Źródło: Android, Google.

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...