Android Q

Android Q, czyli Google próbuje skopiować 3D Touch od Apple

3D Touch, czyli funkcja smartfonów Apple pozwalająca wywoływać konkretne akcje za pomocą wykrywania siły nacisku na ekran jest bez wątpienia jedną z ciekawszych opcji iPhone’ów. Najwyraźniej Google pozazdrościło jej Apple’owi, gdyż najnowszy Android Q otrzyma wsparcie dla bliźniaczego rozwiązania. Ciekawe, czy deweloperzy zdecydują się z niego skorzystać?

Android Q
fot. Pixabay

Android w odróżnieniu od iOS-a nie jest systemem mocno zamkniętym. Google pozwala producentom na niemal dowolne modyfikacje, zaś sami użytkownicy mogą dostosować większość elementów OS-u pod swoje potrzeby. iPhone’y, bo tylko one pracują pod kontrolą platformy iOS, są w tej kwestii mocno ograniczone, żeby nie powiedzieć upośledzone. Niemniej, to właśnie sprzęt od giganta z Cupertino zaskakuje smaczkami takimi jak 3D Touch. Okazuje się, że już niebawem podobne rozwiązanie pojawi się w smartfonach z systemem Android Q.

Android Q z 3D Touch

Jestem winny wam wyjaśnienia. Otóż w przypadku Google nie mówimy o prawdziwym 3D Touch, gdyż jest to funkcja zarezerwowana dla smartfonów Apple. Narzędzie mające trafić do systemu Android Q będzie nazywać się inaczej, choć pozostanie podobne w działaniu. System rozpoznawania nacisku na ekran pozwoli na wywoływanie konkretnych akcji tudzież reakcji systemu na tenże gest. Proste, wygodne i przydatne.

Na mobilnej platformie Android mają bowiem pojawić się specjalne biblioteki dedykowane rzeczonej funkcji. Niestety, nie ma pewności co do tego, czy i kiedy deweloperzy oraz twórcy aplikacji wykorzystają udostępnione przez Google narzędzie. Może okazać się, że nie jest ono wystarczająco interesujące dla twórców oraz dla samych użytkowników. Wątpię w taki scenariusz, ale go nie wykluczam.

Atrakcyjne cenowo smartfony z Androidem znajdziecie na Vipelektrogadzet.

Źródło: Android Police

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....