You are here
Android Q: jeden przycisk wyłączy wszystkie czujniki artykuły News 

Android Q: jeden przycisk wyłączy wszystkie czujniki

Nadchodząca aktualizacja systemu Zielonego Robota — Android Q wprowadzi możliwość wyłączenia wszystkich sensorów jednocześnie. Wszystko za pomocą jednego kliknięcia. Czy to jeden z elementów większego przykładania się Google do kwestii prywatności użytkowników?

Android Q
fot. Android Police

Gigant z Mountain View uchodzi za firmę technologiczną i rzeczywiście nią jest. W pewnym sensie. Jest również olbrzymią grupą spółek, które istnieją dzięki zyskowi z reklam. Ten jest możliwy dzięki atrakcyjnemu dla reklamodawców targetowaniu odbiorców. Aby jednak dobrze sprofilować użytkowników usług Google oraz smartfonów z Androidem, firma musi nieco „podglądać” ich działania. 

Właśnie przez to koncern jest często oskarżany o działania uderzające w kwestię prywatności. W Android Q sytuacja ma ulec poprawie, gdyż firma odda w ręce userów zestaw ustawień pozwalających na przyznawanie poszczególnym elementom dostępu do określonych funkcji urządzenia. Jednak możliwości wyłączenie wszystkich czujników za pomocą jednego przycisku zwyczajnie się nie spodziewałem.

Android Q i prawdziwy tryb offline

Redaktorzy Android Police dostrzegli nową opcję na panelu z przełącznikami. W Android Q beta 3 zagościła bowiem możliwość dezaktywacji czujników. Aby wyłączyć sensory lub je ponownie aktywować, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Proste i wygodne, ale co konkretnie zostanie wyłączone?

Według rzeczonego serwisu dezaktywacji ulegną czytnik linii papilarnych, żyroskop, aparat, czujnik zbliżeniowy, kompas oraz mikrofon i barometr. Aktywność Wi-Fi oraz Bluetooth pozostanie bez zmian, co nie powinno specjalnie dziwić. W końcu wspomniane moduły można wyłączyć dedykowanymi przełącznikami w panelu.

W teorii może to zapewnić maksymalny poziom prywatności, ale czy teoria pokrywa się z założeniami? Z pewnością kiedyś się tego dowiemy, jednak na ten moment nie ma pewności co do tego, czy jest to realnie działające narzędzie, czy próba uspokojenia skołatanych brakiem prywatności nerwów użytkowników. Na koniec dodam tylko, że opcja ta jest dostępna w menu dla deweloperów.

Źródło: Android Police

Related posts

Leave a Comment