You are here
Android Q z nowym gestem cofania artykuły News 

Android Q z nowym gestem cofania

Najnowsza wersja systemu nazwana roboczo Android Q zadebiutuje już w maju, a przynajmniej jej wersja testowa. Finalny produkt trafi do pierwszych użytkowników z końcem roku. Wygląda na to, że właściwie poznaliśmy jedną z istotniejszych nowości systemowych rzeczonego oprogramowania.

Android Q
Android Q / fot. XDA

Nawigacja w Androidzie ewoluowała z roku na rok. Fizyczne przycisku zostały zastąpione dotykowym. Dotykowe klawisze ustąpiły miejsca ekranowym. Na tym w zasadzie skończyły się największe zmiany w kwestii nawigacji po interfejsie. Od teraz pory wszystkie nowości były wprowadzane jako mniejsza lub większa modyfikacja wyświetlanych na ekranie przycisków. W ubiegłym roku w Androidzie pojawiły się gesty i wygląda na to, że pozostaną z nami na długo.

Android Q zmieni sposób nawigacji po systemie

Od Androida Pie nawigujemy po systemie za pocą gestów. Przesunięcie wskaźnika do góry otwiera listę aktywnych aplikacji, przesunięcie w prawo cofa do ostatniego otwartego programu. Chcąc cofnąć konkretne działanie, należy skorzystać z wyświetlanego w określonych przypadkach wirtualnego przycisku wstecz. W Android Q ma on zostać zastąpiony gestem przesunięcia w lewo. Tak przynajmniej wynika z dokumentacji i filmu opublikowanego na łamach serwisu XDA.

Oczywiście nie jest to ogromny ficzer, gdyż podobnie działa to w nowych smartfonach z serii Moto. W zasadzie każdy producent może dostosować swoją nakładkę do określonych wymagań użytkowników. Niemniej, informacja udostępniona przez XDA dotyczy czystej wersji systemu pozbawionej jakichkolwiek nakładek systemowych.

Źródło: XDA

Related posts

Leave a Comment