Aplikacja Squoosh – Google pozwala na szybkie zmniejszanie obrazu

Właśnie została zaprezentowana ciekawa, webowa aplikacja od Google. Nazywa się Squoosh i choć nazwa może kojarzyć się ze sportem, to jedynie fonetyczne podobieństwo. Aplikacja służy bowiem do tego, żeby szybko i pod kontrolą mieć możliwość zmniejszać zdjęcia. Niby nic, ale wbrew pozorom, to duża rzecz, a aplikacja Squoosh może przydać się każdemu.

aplikacja Squoosh

Szybkie łącze internetowe to coś, co jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na sprawnej pracy. Przeglądanie stron przy wolnym łączu może powodować niemałą frustrację. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał to robić. Wie także o tym Google, bo ich nowa aplikacja ma za zadanie usprawnić działanie niektórych strony. Jednocześnie pozwala właścicielom stron czy blogów znacznie zmniejszyć ilość miejsca, które zajmują im zdjęcia.

Aplikacja Squoosh

Aplikacja Squoosh jest wyjątkowo prostym w działaniu programem, a przynajmniej od strony użytkownika. Wchodząc na stronę użytkownik ma do wyboru kilka opcji. Aplikacja pozwala na zmniejszanie plików zdjęciowych, graficznych, oraz ikon SVG. Dodatkowo można za pomocą Squoosh można dopasować fotografię do wymiarów urządzeń mobilnych. To szczególnie przydatne w obecnych czasach, gdzie duża część treści oglądana jest m.in. na smartfonach.

Aplikacja pozwala na wybór kilku opcji, które pozwolą na zmniejszenie danego zdjęcia. Jednocześnie użytkownik ma możliwość podejrzenia w czasie rzeczywistym, jak zmienia się jakość pliku. Wrażenie może robić ilość formatów, które pozwalają na kompresję pliku (OptiPNG, MozJPG, WebP, Browser PNG, Browser JPG, Browser WebP). Można zmienić także rozmiar obrazu wpisując szerokość czy wysokość w pikselach. Oczywiście da się zachować tutaj proporcje lub też zredukować paletę barw.

Trzeba przyznać, że choć obsługa Squoosh jest banalnie prosta, to już wykorzystane do kompresji algorytmy takie nie są. Nawet duża zmiana, jeżeli chodzi o wielkość pliku, nie wpływa diametralnie na efekt końcowy. Dobrze, że użytkownik sam może korzystać z podglądu i dopasować swoje potrzeby do wyników. Ciekawe jest to, że po pierwszym odpaleniu Squoosh, ta działa nawet po wyłączeniu połączenia z Internetem. Warto sprawdzić na własnej skórze, jak działa nowe dziecko Google, bo jest zaskakująco dobrze i przede wszystkim szybko.

Komputery, które pozwolą wam pracować na każdym programie graficznym, znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Chromium Blog / Squoosh

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...