AppleMusic750x300

Apple pracuje nad własnym bezstratnym formatem audio

Redaktorzy serwisu Macotakara donoszą, iż gigant z Cupertino pracuje nad nowym bezstratnym formatem audio, który miałby być wykorzystywany w Apple Music – autorskim serwisie stremingu muzyki.

AppleMusic750x300

Wspomniana informacja została przekazana redaktorom podczas PAF 2015 (Portable Audio Festival), na której to imprezie można było zapoznać się z nowościami ofertowymi partnerów Apple. Nieoficjalnie mówi się o tym, iż dotychczasowy format AAC 256 kbps miałby zostać zastąpiony przez autorskie rozwiązanie gwarantujące jakość na poziomie 96kHz/24-bit. To miałoby naturalnie trafić do usługi Apple Music, dzięki czemu serwis mógłby konkurować z Tidalem, oferującym bezstratny dźwięk.

Powyższe nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż obecne łącza sieciowe pozwalają na swobodny streaming wysokiej jakości dźwięku, a nawet wideo. Zniknęły więc bariery sprzętowe, które uniemożliwiały wdrożenie formatów bezstratnych do większości usług streamingowych.

AppleMusic3

Zakładając, że nic nie przerwie prac nad nowym rozwiązaniem, to może trafić do Apple Music naprawdę szybko. Skąd te podejrzenia? Pamiętajmy, że już teraz utwory artystów dostarczane są do iTunes w formacie bezstratnym, a co za tym idzie, pozostaje jedynie zaimplementować je w AM i wszystko gotowe.

Pytanie czy Apple zrobi to w trosce o jak najlepszą jakość świadczonych usług, czy jednak firma będzie próbowała zarobić na dystrybucji muzyki w formacie bezstratnym. Obawiam się, iż wariant drugi może okazać się realny – pozornie niewielka dopłata za „lepszy” dźwięk może zostać sprytnie przemycona do obecnego cennika Apple Music. Czy tak się faktycznie stanie?

Odpowiedź na to pytanie poznamy z czasem, a właściwie z chwilą rynkowej premiery nowego rozwiązania. Oczywiście liczymy na to, że wcześniej w sieci pojawią się przecieki sugerujące, jaki koszt poniosą nowi, jak i obecni userzy AM.

Źródło: Macotakara

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...