You are here
Asus ZenBook Pro Duo – laptop z dwoma ekranami wygląda przepięknie artykuły News 

Asus ZenBook Pro Duo – laptop z dwoma ekranami wygląda przepięknie

Targi Computex przyniosły kilka interesujących nowości, a jedną z nich jest Asus ZenBook Pro Duo, czyli nowy laptop, który ma więcej wyświetlaczy, niż sprzęty które do tej pory widzieliśmy. Firma postanowiła umieścić w nim dodatkowy ekran, który będzie można wykorzystać na kilka sposobów, a każdy z nich wydaje się logiczny. Zadbano także o wyjątkowy touchpad.

Asus ZenBook Pro Duo

Jedno z największych na świecie wydarzeń dla producentów sprzętu komputerowego, czyli właśnie targi Computex, przynoszą naprawdę ciekawe rzeczy od Asusa. To chyba nikogo nie dziwi, bo to przecież miejsce, gdzie producent czuje się najlepiej będąc na „swoim terenie”. Tym razem przyjrzyjmy się sprzętowi, który może okazać się sporym sukcesem dla firmy. Niestety, ale jego cena jest zabójcza i to nawet w mocno okrojonej specyfikacji. To niestety bolączka każdego nowego rozwiązania, które dopiero co pojawia się na rynku.

Asus ZenBook Pro Duo

Nie inaczej będzie z Asus ZenBook Pro Duo, które jak sam nazwa może wskazywać, wyposażone będzie w dwa wyświetlacze. Choć tak naprawdę w nowym sprzęcie do Asusa zobaczymy jeszcze jeden, który jest touchpadem. Trzeba przyznać, że Asus ma całkiem ciekawy pomysł na odświeżenie swojej serii laptopów, choć nie jest jedynym producentem, który wpadł na ten pomysł. Niedawno swoją wariację na ten temat pokazało HP z modelem Omen X2S, ale tak skupiono się głównie na rozwiązaniach dla graczy. Tymczasem propozycja Asusa zdaje się być czymś, co może przydać się praktycznie każdemu użytkownikowi laptopów.

Zacznijmy od najciekawszej rzeczy w modelu, czyli charakterystycznego dodatkowego ekranu. Ten został nazwany przez producenta ScreenPad Plus i wykonany został w technologii IPS, a jego proporcje wyświetlania to 32:9. Wyświetlacz znajduje się tuż nad klawiaturą, która siłą rzeczy, musiała zostać dosunięta do dolnej krawędzi samego urządzenia. Ekran w przeciwieństwie do rozwiązania HP, rozciąga się na całą szerokość laptopa, który występuje w konfiguracji 15.6 oraz 14 cali. O różnicach pomiędzy tymi modelami zaraz powiemy szerzej, ale warto tutaj dodać, że dodatkowy wyświetlacz działa oczywiście dotykowo, ale także i z rysikiem, co z pewnością przyda się w branży kreatywnej, czy po prostu do szybkiego sporządzania notatek.

Specyfikacja Asus ZenBook Pro Duo

Mocniejsza wersja sprzętu (UX581) charakteryzuje się głównym wyświetlaczem wykonanym w technologii OLED, co w komputerach przenośnych jest czymś wyjątkowo rzadko spotykanym. Do tego mamy tutaj rozdzielczość 4K (2160×3840 pikseli). Wokół ekranu znajdują się bardzo cienkie ramki, więc można odnieść wrażenie, że cała górna część laptopa to miejsce przeznaczone do pracy. W zestawieniu z dodatkowym wyświetlaczem, całość prezentuje się znakomicie. Obok klawiatury umieszczono jeszcze touchpad, który także jest ekranem IPS, choć jego możliwości nie są już tak imponujące, jak tego dodatkowego.

Asus ZenBook Pro Duo

Co kryje się pod maską tego przedziwnego sprzętu? Tutaj do sprzedaży mają trafić dwie wersje. Ta mocniejsza będzie mogła być wyposażona w procesory Core i7-9750H lub Core i9-9980HK. Jeżeli chodzi o pamięć RAM, to maksymalnie „wciśniemy”  tam jej 32 GB. Na pokładzie znajdą się także  dwa napędy SSD oraz karta graficzna GeForce RTX 2060. Ten model ma kosztować około 12 tysięcy złotych i trafić do Polski w trzecim kwartale tego roku.

Na rynku pojawi się jeszcze Asus ZenBook Duo w wersji z wyświetlaczem 14 calowym, gdzie wykorzystano już matrycę IPS z rozdzielczością FullHD. Tutaj reszta specyfikacji też będzie trochę „gorsza”, bo procesor tylko z linii Core i7. Maksymalnie do 16 GB RAM, a kartą graficzną zostanie GeForce MX250. Cena tego wariantu ma wynosić około 5900 złotych.

Czy warto używać dwóch ekranów?

Oczywiście, że dwa wyświetlacze czy też zewnętrze ekrany, to doskonałe rozwiązanie. W laptopach to jednak dalej nowość, która nie wiadomo jeszcze, jak zostanie przyjęta przez klientów. Z całą pewnością będzie to coś interesującego, ale niestety bardzo drogiego. Przynajmniej na początku, bo jeżeli inni producenci pójdą dalej tym tokiem rozumowania, niedługo możemy doczekać się wysypu takich rozwiązań. Jeżeli przyzwyczailiśmy się już do korzystania z dwóch ekranów, ten Asus może być ciekawą alternatywą dla podpinania pod laptopa zewnętrznego monitora.

Laptopy, PC-ty oraz monitory, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Asus / The Verge / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment